Kurti, Borrellit: Dialogu nuk është neglizhuar nga ne

29.04.2021 14:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti, Borrellit: Dialogu nuk është neglizhuar nga ne

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se do të marrë pjesë në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor që është thirrur nga Përfaqësues i Jashtëm i Bashkimit Evropian, Josep Borrell.

Kurti në një konferencë për media pas takimit me Borrell ka thënë se dialogu me Serbinë nuk është neglizhuar nga ai dhe Qeveria e tij.

“Dialogu nuk është neglizhuar nga ne dhe prandaj zëvendëskryeministri Besnik Bislimi është i angazhuar për integrimin evropian të vendit dhe për dialogun Kosovë-Serbi. Unë nga mesi i majit do të marrë pjesë në darkën e Brukselit që do të organizohet me të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor, ku të jemi të gjithë në një tavolinë. Në këtë mënyrë besoj se do të zhvillojmë kapitullin tjetër të dialogut, për të realizuar marrëveshjet e arritura ju mund të llogarisni në komunikim tim të drejtpërdrejtë. Sepse të gjitha çështjet e gjashtë vendeve të BE-së duhet t’i vendosim në një vend dhe më së miri është në një tavolinë”, ka thënë Kurti.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Baton Haxhiu: Enver Hoxhaj kurrë nuk mund të jetë lider i një partie, është i pafuqishëm

Baton Haxhiu: Enver Hoxhaj kurrë nuk mund të jetë lider i një partie, është i pafuqishëm

Hasani: Kushtetuesja nuk mund ta gjej asnjë argument në favor të presidentes Osmani

Hasani: Kushtetuesja nuk mund ta gjej asnjë argument në favor të presidentes Osmani

Këshilli Prokurorial mbështet Lumezin: Çfarëdo tendence për cenimin e integritetit të Kryeprokurorit do të dështojnë

Këshilli Prokurorial mbështet Lumezin: Çfarëdo tendence për cenimin e integritetit të Kryeprokurorit do të dështojnë

Osmani në SEECP kërkon njohjen e Kosovës nga shtetet pjesëmarrëse që s’e kanë njohur ende

Osmani në SEECP kërkon njohjen e Kosovës nga shtetet pjesëmarrëse që s’e kanë njohur ende

Opozita kundërshton zgjedhjen e Komisionerit për Informim dhe Privatësi

Opozita kundërshton zgjedhjen e Komisionerit për Informim dhe Privatësi

Ky do të jetë kandidati i LDK-së për kryetar të Obiliqit

Ky do të jetë kandidati i LDK-së për kryetar të Obiliqit

Ministri i Jashtëm serb: Kroacia na fyu për çështjen e Kosovës

Ministri i Jashtëm serb: Kroacia na fyu për çështjen e Kosovës

Ministrja Haxhiu mohon se Qeveria do ta shkarkojë Lumezin

Ministrja Haxhiu mohon se Qeveria do ta shkarkojë Lumezin

Albana Luta zgjedhet kryesuese e Komisionit në Autoritetin Rregullator për Shërbimet e Ujit

Albana Luta zgjedhet kryesuese e Komisionit në Autoritetin Rregullator për Shërbimet e Ujit

LDK nuk i ka dhënë ende nënshkrimet për Dakën: Po e presim Avokatin e Popullit

LDK nuk i ka dhënë ende nënshkrimet për Dakën: Po e presim Avokatin e Popullit

​Radoniqi lavdëron Dakën: Këto ndryshime kanë ardhur si pasojë e udhëheqësisë së re asgjë tjetër

​Radoniqi lavdëron Dakën: Këto ndryshime kanë ardhur si pasojë e udhëheqësisë së re asgjë tjetër

Hoxhaj e konfirmon: Kemi mbledhur nënshkrimet, do ta çojmë Osmanin në Kushtetuese

Hoxhaj e konfirmon: Kemi mbledhur nënshkrimet, do ta çojmë Osmanin në Kushtetuese

Rumania nuk ndryshon qëndrim, për hatër të Serbisë nuk e pranon Kosovën

Rumania nuk ndryshon qëndrim, për hatër të Serbisë nuk e pranon Kosovën

Ulja e papunësisë mbetet e varur nga investimet e huaja  

Ulja e papunësisë mbetet e varur nga investimet e huaja  

Krimi në Greqi: Kamerat kanë regjistruar detajet e fundit të vrasjes së 20-vjeçares!

Krimi në Greqi: Kamerat kanë regjistruar detajet e fundit të vrasjes së 20-vjeçares!

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë vaksinuar 8 mijë e 446 persona

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë vaksinuar 8 mijë e 446 persona