Kurti anulon pjesëmarrjen në Forumin e Prespës, thërret veteranët për takim

16.06.2022 13:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurti anulon pjesëmarrjen në Forumin e Prespës, thërret veteranët për takim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se do të anulojë takimin e nesërm në Forumin e Prespës për të pritur në takim veteranët e UÇK-së të cilën protestuan sot për të kërkuar përfshirjen e tyre në ligjin për pagën minimale, raporton Ekonomia Online.Kurti ka thënë se është pro që veteranët të kenë kompensim më të lartë se paga minimale, por sipas tij, këtë e meriton numri i veteranëve të vërtetë.

“Qeveria me politikat dhe deklarimet e saj gjithmonë ka shprehur mirënjohje për ata që kanë kontribuar në çlirimin e vendit. Nuk besoj që ne dallojmë sa i përket respektit dhe mirënjohjes së veteranëve. Ne mund të dallojmë në bindjen tonë mbi numrin e tyre. Ky është debat që zhvillohet në shoqërinë tonë. Qeveria i ndan 120 milionë euro përafërsisht për kategoritë e dala në luftë, që është më shumë se për mbrojtjen e vendit.

I bie 1.5% të bruto-produktit vendor”.“Respekti po shprehet me buxhet. Por kur shikon përmbajtjen, aty kemi pas vërejtje edhe kur kemi qenë në opozitë. Pjesëmarrës në luftë kanë qenë më shumë se 60 mijë, por numri i veteranëve është i fryrë.

Dhe ky është gabim edhe për historinë që do t’iu mësohet fëmijëve tanë dhe brezave të ardhshëm. Nuk mund ta mashtrojmë askënd. Duhet t’i përmbahemi të vërtetës. Ka pas mjaftueshëm veteranë për ta fryrë. Nuk është respekt e dinjitet për veteranët paga minimale. Nuk jepet paga për veteranë.

Veteranët duhet të kenë kompensim, mirënjohje më të lartë se paga minimale, por numri i vërtetë. Por duhet të arrijmë te numri i vërtetë. Jam i gatshëm të bashkëpunojmë”, ka thënë ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Osmani për marrëveshjen për energjinë: E një rëndësie vendimtare, zbatimi hap kyç

Krasniqi për marrëveshjen për energjinë: Kurti po e kupton që proceset në të kaluarën ishin të dobishme

Krasniqi për marrëveshjen për energjinë: Kurti po e kupton që proceset në të kaluarën ishin të dobishme

Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

Abdixhiku: Tash qytetarët ta dëgjojnë nga Kurti a po e legalizon Serbia ndikimin në Kosovë

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

​Osmani takohet me një grup të grave të komunitetit egjiptian

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Berisha: Ballkani i Hapur asgjëson Kosovën

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit

Prokuroria nis hetimet për pajisjen me pasaportë diplomatike të Valdrin Sahitit