Kurdisja e ndeshjeve, “kancer” i futbollit

12.01.2020 17:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kurdisja e ndeshjeve, “kancer” i futbollit

Kurdisjet e ndeshjeve në Ligat e Kosovës, nga njohës të sportit, po shihen si kancer i futbollit. Për këtë çështje tashmë është ngritur edhe një aktakuzë nga Prokuroria e Mitrovicës.

Katër persona po akuzohen nën dyshimin se kanë kurdisur një ndeshje të Ligës së dytë të Futbollit në Kosovë, ku u shënuan 3 gola.

Gjithçka kishte ndodhur në marsin e vitit të kaluar. Skuadra mysafire Fushë Kosova, ishte duke fituar në pjesën e parë me rezultat 0-1. Rezultati u përmbys nga skuadra nga Mitrovica, Trepça dhe ndeshja kishte përfunduar me rezultat final 2 me 1.

Ky rezultat ngriti dyshimet për kurdisje të ndeshjes dhe menjëherë kishin filluar hetimet. Por, ky është rasti i vetëm që është hetuar nga Prokuroria e Shtetit, e cila konfirmon se s’ka raste tjera.

Në një përgjigje me shkrim nga ky institucion, thuhet se “nuk është u duke zhvilluar ndonjë procedurë hetimore lidhur me këto raste”.

Edhe në Federatën e Futbollit të Kosovës (FFK), thonë se ky është rasti i vetëm që është hetuar nga organet e rendit.

Ejup Osmani, zyrtar për Integritet në FFK, thotë për Radion Evropa e Lirë se këto raste nuk duhet të ndikojnë dhe zbehin punën e mirë, sipas tij, që bëhet në “shtëpinë” e futbollit kosovar.

“I vetmi rast është ai që është proceduar në gjykatë dhe më duket se është ngritur aktakuzë ndaj personave që kanë qenë të përfshirë në atë ndeshje. Kemi edhe disa raste që na kanë lajmëruar disa njerëz, por të jemi të sinqertë nuk kanë dhënë ndonjë material të mjaftueshëm dhe bindës, që të fillohet ndonjë hetim i mëtutjeshëm edhe për ndeshje të tjera”, thotë Osmani.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çeki – Angli: Analizë, parashikim dhe formacionet e mundshme

Çeki – Angli: Analizë, parashikim dhe formacionet e mundshme

Rrëfimi i 37-vjeçares që u maltretua nga burri: Qe 20 vjet m’ka rreh me stupc e shishe, ma ka ngul thikën disa herë

Rrëfimi i 37-vjeçares që u maltretua nga burri: Qe 20 vjet m’ka rreh me stupc e shishe, ma ka ngul thikën disa herë

Lojërat Olimpike “Tokyo 2020” do të mbahen vetëm me tifozë japonezë

Lojërat Olimpike “Tokyo 2020” do të mbahen vetëm me tifozë japonezë

Dembele largohet nga ekipi i Francës në Euro 2020

Dembele largohet nga ekipi i Francës në Euro 2020

Formacionet e mundshme: Ukrainë – Austri, ndeshja që do të përcaktojë shumëçka në Grupin C

Formacionet e mundshme: Ukrainë – Austri, ndeshja që do të përcaktojë shumëçka në Grupin C

Maqedonia e Veriut dhe Holanda përballen sot pa ‘presion’, formacionet e mundshme

Maqedonia e Veriut dhe Holanda përballen sot pa ‘presion’, formacionet e mundshme

“Gruaja shqiptare u përdhunua 7 herë”, dëshmia tronditëse në Greqi

“Gruaja shqiptare u përdhunua 7 herë”, dëshmia tronditëse në Greqi

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

Princ Vali Corleone i ri i Maqedonisë, shpenzon 60 mijë euro në muaj pa punuar kurrë

Princ Vali Corleone i ri i Maqedonisë, shpenzon 60 mijë euro në muaj pa punuar kurrë

Shaqiri me një tjetër gol të jashtëzakonshëm, Zvicra 3:1 Turqia

Shaqiri me një tjetër gol të jashtëzakonshëm, Zvicra 3:1 Turqia

Euro 2020: Zvicra e kërkon kualifikimin kundër Turqisë me Xhakën e Shaqirin titullarë

Euro 2020: Zvicra e kërkon kualifikimin kundër Turqisë me Xhakën e Shaqirin titullarë

Hëngri kanabis, dy vjeçari lufton për jetën

Hëngri kanabis, dy vjeçari lufton për jetën

Kamioni hyn mes turmës së komunitetit LGBTQ, vdes një person

Kamioni hyn mes turmës së komunitetit LGBTQ, vdes një person

Golashënuesit më të mirë pas dy raundeve të para në fazën e grupeve në EURO 2020

Golashënuesit më të mirë pas dy raundeve të para në fazën e grupeve në EURO 2020

Rizvanolli e bindur se vaksinimi në masë do të ndikojë pozitivisht në rimëkëmbjen ekonomike

Rizvanolli e bindur se vaksinimi në masë do të ndikojë pozitivisht në rimëkëmbjen ekonomike

​Digjet çatia e objektit të ish-kooperativës bujqësore

​Digjet çatia e objektit të ish-kooperativës bujqësore