Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

02.12.2020 19:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu, ka reaguar pas fitores së kësaj partie në bastionin e LDK-së në Podujevë, pas 20 vjet të qeverisjes lokale.

Ai në një postim në Facebook, ka shkruar se ata që mendojnë se rritja e Vetëvendosjes është produkt i votës kundër, e kanë gabim dhe se sipas tij, e kanë për qëllim ta zbehin rritjen e hovshme të saj.

Postimi i plotë:

Në përpjekje për ta zbehur rritjen e hovshme të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, dhe me qëllim që ta amortizojnë disponimin e qytetarëve për ndryshim, së fundi po e dëgjojmë çdo herë e më shumë argumentin se vota për Lëvizjen nuk është për të sa është votë ndëshkimi për të tjerët.

Ndonëse është e paqartë së çfarë duan të thonë me këtë, përballë kësaj qëndron një fakt që e përmbysë këtë logjikë. Mbështetja e qytetarëve për Lëvizjen e ka marrë hovin më të madh pikërisht gjatë kohës sa ajo qeveriste.

Sipas studimit të UNDP-së të majit 2020, në prill të këtij viti 61% e qytetarëve ishin të kënaqur me qeverinë, kurse 65% me kryeministrin e vendit. Pra, qytetarët asnjëherë më parë nuk kanë qenë më të kënaqur me qeverinë dhe kryeministrin se sa gjatë Qeverisë Kurti.

Vota e para 6 tetorit 2019 mund të ketë qenë votë kundër të tjerëve që keqqeverisnin e për Lëvizjen që ofronte alternativë, por pas 3 shkurtit 2020 vota për është për mirëqeverisjen e pashoqe të Lëvizjes e kundër atyre që ishin të pashoqë në keqqeverisje.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Unë kam një  ëndërr! Ne kemi një ëndërr!

Unë kam një ëndërr! Ne kemi një ëndërr!

Sondazhi nga Pyper: 39% e qytetarëve nuk i duan në lista zgjedhore deputetët e legjislaturës së fundit

Sondazhi nga Pyper: 39% e qytetarëve nuk i duan në lista zgjedhore deputetët e legjislaturës së fundit

Shteti i ndëshkoj me 2.5 milionë euro gastronomët e i ndanë tre milionë për t’i ndihmuar

Shteti i ndëshkoj me 2.5 milionë euro gastronomët e i ndanë tre milionë për t’i ndihmuar

Sondazhi i PIPOS nxjerrë Vjosa Osmanin si më të votuarën për presidente

Sondazhi i PIPOS nxjerrë Vjosa Osmanin si më të votuarën për presidente

Daut Haradinaj prezanton kandidatin Agron Bacaj

Daut Haradinaj prezanton kandidatin Agron Bacaj

Joe Biden vendos pro-kosovarët në top pozitat diplomatike

Joe Biden vendos pro-kosovarët në top pozitat diplomatike

Video që po trazon Greqinë/ Dy të rinj shqiptarë urdhërojnë ushtarët grekë në rresht, thërrasin emrin e moderatorit shqiptar

Video që po trazon Greqinë/ Dy të rinj shqiptarë urdhërojnë ushtarët grekë në rresht, thërrasin emrin e moderatorit shqiptar

Gastronomët sërish kundër masave të reja: Janë në kundërshtim me kërkesat tona

Gastronomët sërish kundër masave të reja: Janë në kundërshtim me kërkesat tona

Këta janë kandidatët e VV-së për deputetë nga Gjilani

Këta janë kandidatët e VV-së për deputetë nga Gjilani

Donika Kadaj-Bujupi nuk kandidon për deputete

Donika Kadaj-Bujupi nuk kandidon për deputete

Flet familjari që ishte bashkë me Syleviqin në momentin e vdekjes

Flet familjari që ishte bashkë me Syleviqin në momentin e vdekjes

LDK-ja afër finalizimit të listës së kandidatëve për deputetë, këta janë të propozuarit

LDK-ja afër finalizimit të listës së kandidatëve për deputetë, këta janë të propozuarit

Si u gjet i vdekur Fadil Syleviqi, Policia jep detaje

Si u gjet i vdekur Fadil Syleviqi, Policia jep detaje

Hoti: Të ftosh votuesit e LDK-së që të votojnë VV-në është tradhti e madhe

Hoti: Të ftosh votuesit e LDK-së që të votojnë VV-në është tradhti e madhe

Për shkak të masave të reja, trafiku urban del me njoftim të ri

Për shkak të masave të reja, trafiku urban del me njoftim të ri

Maqedonia e V. pa kapacitete për vetting në gjyqësor

Maqedonia e V. pa kapacitete për vetting në gjyqësor