Kryetari i Bujanocit: Vendimi i Kosovës për targat është i drejtë, presim reciprocitet edhe në fushat tjera

22.09.2021 22:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryetari i Bujanocit: Vendimi i Kosovës për targat është i drejtë, presim reciprocitet edhe në fushat tjera

Qeveria e Kosovës së fundi ka vendosur masën e reciprocitetit për targat me Serbinë. Këtë vendim e ka mirëpritur edhe kryetari i Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, ani pse mund të ketë problem në qarkullim.

Arifi për Indeksonline tha se, vendimi është i drejtë pasi që ka qenë i nxitur nga qeveria serbe.

“Vendimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit rreth targave është një vendim i drejtë, përkundër faktit që mund të vonojë qarkullimin e qytetarëve tanë me rastin e ndërrimit të tabelave. Gjithsesi, ky vendim ka qenë i nxitur nga qeveria serbe, e cila nuk ka zbatuar marrëveshjen e Brukselit për qarkullim dhe lëvizje të lirë të qytetarëve të dy shteteve.

10 vite qytetarët e Republikës së Kosovës kanë paguar, i kanë fshehur apo hequr tabelat kur kanë hyrë në Serbi. Ne kemi kërkuar vazhdimisht reciprocitet dhe vendimi i fundit i qeverisë së Kosovës ka të bëjë me zbatimin e reciprocitetit”, u shpreh ai për Indeksonline.

Shoferët me targa të lëshuara nga Serbia duhet të paguajnë 5 euro për targa të përkohshme dhe vlefshmëria e tyre është 60 ditë. Nga kjo masë u kërkua të përjashtohen Bujanoci, Presheva dhe Medvegja, pasi që ato komuna janë të lidhura shumë me Kosovën.

Por që lajmi i mirë erdhi nga shefi i kabinetit të kryeparlamentarit Glauk Konjufca, Ilir Kërçeli. Ai pohoi se mjetet e mbledhura nga pagesat e tabelave nga shqiptarët e Luginës, do të kthehen në donacion për të.

Këtë vendim e përshëndet edhe Nagip Arifi. “Përshëndesim qëndrimin e kryeministrit Kurti që pagesën simbolike ta kompenzojë në forma tjera për qytetarët tanë”, tha ai.

Kryetari i Bujanoci

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë