Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

26.07.2021 21:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Kryeministri i Kroacisë, Andej Plenkoviq ishte në krye të detyrës të dielën kur anuloi gjitha aktivitetet dhe shkoi në Slavonski Brod.

Në këtë vend një autobus me targa të Kosovës devijoi duke rënë anash, me që rast dhjetë veta vdiqën e mbi katër dhjetë të tjerë u plagosën.

Pasi që vizitoi të lënduarit Plenkoviq tha se Kroacia i ofron Kosovës krejt ndihmën e mundshme në këto ditë të vështira për Kosoven.

“Kjo është një nga aksidentet më të rënda që kanë ndodhur në vendin tonë. Ne do të ndihmojmë të prekurit nga ky rast i rëndë derisa të jetë e nevojshme”, tha Plenkoviq.

Ndërkohë po me ndihmën e autoriteteve në Zagreb të dielën për t’i vizituar të prekurit e ngjarjes në Slavonski Brod, shkoi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti me disa ministra.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës , Xhelal Sveçla, të hënën ka thënë se kjo është fatkeqësi shumë e rëndë për popullin.

“Ne edhe njëherë në këtë situatë takuam aleatin dhe popullin vëllazëror të Kroacisë. Autoritetet këtu kanë bërë krejt cka ka qenë e mundur nga momenti i parë për tu kujdesur për gjithë njerëzit e prekur. Tani po koordinohemi që njerëzit sa më parë të shkojnë në Kosovë apo të kthehen në Gjermani nëse duan”, tha Sveçla.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i Sindikatës së Mjekëve: Vitia ka injoruar çdo mjek dhe infermier

Kryetari i Sindikatës së Mjekëve: Vitia ka injoruar çdo mjek dhe infermier

Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

Masa të reja në fushën e arsimit? Kurti thërret konferencë së bashku me Nagavcin

Fillon takimi i Osmanit me Lajçakun

Fillon takimi i Osmanit me Lajçakun

Çitaku për arkivat e UÇK-së: Serbia e ka futur delegacionin e Kosovës në grackë

Çitaku për arkivat e UÇK-së: Serbia e ka futur delegacionin e Kosovës në grackë

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Grenell: Qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që mendon për ta

Grenell: Qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që mendon për ta

Mjeku i arrestuar në QKUK dyshohet se me histori të rreme e shpëtoi ish-kryetarin e Kllokotit nga gjyqi

Mjeku i arrestuar në QKUK dyshohet se me histori të rreme e shpëtoi ish-kryetarin e Kllokotit nga gjyqi

Gjendet e vdekur një grua në Ferizaj, policia nis hetimet

Gjendet e vdekur një grua në Ferizaj, policia nis hetimet

Familjari i 23-vjeçares nga Drenasi jep detaje për gjendjen e saj shëndetësore para se të vdiste

Familjari i 23-vjeçares nga Drenasi jep detaje për gjendjen e saj shëndetësore para se të vdiste

Kosnett në përfundim të mandatit, thotë se ka qenë nder i madh shërbimi në Kosovë

Kosnett në përfundim të mandatit, thotë se ka qenë nder i madh shërbimi në Kosovë

“Shtesat janë qesharake dhe ofenduese, kërkojmë zbatimin e ligjit”, mjekët paralajmërojnë protestë

“Shtesat janë qesharake dhe ofenduese, kërkojmë zbatimin e ligjit”, mjekët paralajmërojnë protestë

Lajçak përpiqet në Prishtinë dhe Beograd për një takim Kurti-Vuçiq

Lajçak përpiqet në Prishtinë dhe Beograd për një takim Kurti-Vuçiq

Gastronomët kërcënuan me largimin e arkave fiskale, vjen reagimi nga ATK

Gastronomët kërcënuan me largimin e arkave fiskale, vjen reagimi nga ATK

Kosova vendi më i lirë në rajon për të jetuar

Kosova vendi më i lirë në rajon për të jetuar

Moti sot dhe në fundjavë pritet të jetë me shi dhe bubullima

Moti sot dhe në fundjavë pritet të jetë me shi dhe bubullima

Presidentja Osmani takohet sot me Lajçak

Presidentja Osmani takohet sot me Lajçak