Krasniqi: Kërkova nga Kurti garantim të sigurisë për policët dhe koordinim me partnerët ndërkombëtarë

26.09.2021 13:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Krasniqi: Kërkova nga Kurti garantim të sigurisë për policët dhe koordinim me partnerët ndërkombëtarë

Lideri i PDK-së, Memli Krasniqi tha se në takim me kryeministrin Albin kurti, ka kërkuar që të merren masat për zbatimin e ligjshmërisë, garantimin e sigurisë së Policëve dhe zyrtarëve tjerë të Republikës së Kosovës si dhe të gjithë qytetarëve të komunave veriore pa dallim.

Tutje, ai tha se duhet të ketë koordinim me partnerët ndërkombëtarë, veçanërisht me ShBA-në, BE-në dhe KFOR-in.Së bashku me kryetarin e LDK-së, Lumir Abdixhikun, sot kam takuar kryeministrin Albin Kurti, lidhur me zhvillimet e fundit në pjesën veriore të vendit.

Nga kryeministri Kurti u informuam për gjendjen aktuale në veri, si dhe rrjedhën e veprimeve të deritanishme, në zbatimin e vendimit për reciprocitet me targa.Kërkova nga Kryeministri që të marrë masa për zbatimin e ligjshmërisë, garantimin e sigurisë së Policëve dhe zyrtarëve tjerë të Republikës së Kosovës si dhe të gjithë qytetarëve të komunave veriore pa dallim.

Njëkohësisht, përballë kësaj situate dhe për menaxhimin efikas të saj, kërkova që të ketë koordinim me partnerët ndërkombëtarë, veçanërisht me SHBA-në, BE-në dhe KFOR-in.

Zbatimi i ligjshmërisë në tërë territorin e Republikës së Kosovës, është obligim kushtetues. Në ushtrimin e sovranitetit tonë kushtetues, organet e rendit dhe ligjit duhet ta kenë përkrahjen e të gjithëve.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pallaska: Kur rrena shitet lirë, krejt çmimet e tjera shtrejtohen

Pallaska: Kur rrena shitet lirë, krejt çmimet e tjera shtrejtohen

Kurti: Serbia ta tregojë forcën në ringun e boksit, jo në kufi

Kurti: Serbia ta tregojë forcën në ringun e boksit, jo në kufi

Phillips: Asociacioni është i tepërt, serbët kanë mjaft të drejta në Kosovë

Phillips: Asociacioni është i tepërt, serbët kanë mjaft të drejta në Kosovë

Rakiq: Themelimi i asociacionit nuk është tekë e Listës Serbe, por detyrim ndërkombëtar

Rakiq: Themelimi i asociacionit nuk është tekë e Listës Serbe, por detyrim ndërkombëtar

Lajçak: Mali i Zi mund të llogarisë në mbështetjen e qartë të BE-së në anëtarësim

Lajçak: Mali i Zi mund të llogarisë në mbështetjen e qartë të BE-së në anëtarësim

Policia kap tre persona në Aeroportin e Prishtinës të cilët kishin leje të qëndrimit të falsifikuar

Policia kap tre persona në Aeroportin e Prishtinës të cilët kishin leje të qëndrimit të falsifikuar

Punimet në rrjet, KEDS-i tregon ku do të ndërprehet rryma gjatë dy ditëve të ardhshme

Punimet në rrjet, KEDS-i tregon ku do të ndërprehet rryma gjatë dy ditëve të ardhshme

Haziri: LDK-ja është dyfishuar në vota, duke shënuar 100% rritje

Haziri: LDK-ja është dyfishuar në vota, duke shënuar 100% rritje

​RrGK: Institucionet e drejtësisë vazhdojnë të inkurajojnë dhunuesit e vajzave

​RrGK: Institucionet e drejtësisë vazhdojnë të inkurajojnë dhunuesit e vajzave

Pjesëtarët e FSK-së dekorohen me medalje pas kthimit nga misioni i parë ushtarak jashtë vendit

Pjesëtarët e FSK-së dekorohen me medalje pas kthimit nga misioni i parë ushtarak jashtë vendit

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit

Selakoviq: “Mbështetja e Greqisë rreth çështjes së Kosovës, e rëndësishme për ne”

Selakoviq: “Mbështetja e Greqisë rreth çështjes së Kosovës, e rëndësishme për ne”

Pengimi i boksierëve kosovarë për të hyrë në Serbi – Çeku: Kjo çështje të trajtohet në nivel dialogu

Pengimi i boksierëve kosovarë për të hyrë në Serbi – Çeku: Kjo çështje të trajtohet në nivel dialogu

Një i vdekur dhe tri raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

Një i vdekur dhe tri raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

Gjykata Supreme e aprovon kërkesën e PDK-së në Han të Elezit

Gjykata Supreme e aprovon kërkesën e PDK-së në Han të Elezit

Spitali i Gjilanit jep detaje për të lënduarit nga skelet

Spitali i Gjilanit jep detaje për të lënduarit nga skelet