Kraemer: Disa liderë perëndimorë janë ngopur me manipulimet e Vuçiqit, sanksionimi i Vulinit është një paralajmërim

E publikuar: 03/09/2023 12:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Richard Kraemer

Mediat amerikane dhe gjermane e kanë kritikuar Perëndimin për qasjen ndaj Serbisë pasi një grup prej 56 politikanësh europianë dhe amerikanë ia dërguan një letër Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, shefit të politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell dhe sekretarit të jashtëm të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly, duke kërkuar një politikë më të ashpër ndaj Beogradit, kryesisht në lidhje me marrëdhëniet e tij me Kosovën.

Për Richard Kraemer, një bashkëpunëtor në Institutin e Kërkimeve të Politikës së Jashtme të SHBA-së, kritikat e mediave perëndimore nuk janë befasi: “Këto shfaqje modeste të pakënaqësisë me Beogradin tregojnë se disa liderë perëndimorë janë të ngopur me shakatë manipuluese të [presidentit serb Aleksandar] Vuçiq”, thotë ai.

Ambasadori i SHBA-së në Beograd, Christopher Hill e ka mbrojtur qasjen e SHBA-së ndaj marrëdhënieve me qeverinë e Vuçiqit në një intervistë për shërbimin serb të Zërit të Amerikës.

“Ju keni politika jo vetëm për sukses, por sepse ato janë politikat e duhura për t’i pasur”, tha Hill. “Ne peshojmë interesin tonë për të formuluar një politikë dhe vazhdojmë me të me idenë se kjo është gjëja e duhur për të bërë nga qeveria jonë”.

Johanna Deimel, një eksperte gjermane për Ballkanin, vuri në dukje raportet e publikuara, bazuar në një dokument të zbuluar të inteligjencës amerikane, se Serbia ka pranuar në heshtje t’i sigurojë armë Ukrainës për mbrojtjen e saj kundër pushtimit rus.

“Nga njëra anë, Beogradi është kritikuar për refuzimin për t’iu bashkuar sanksioneve të BE-së kundër Rusisë, dhe nga ana tjetër, duket se, për shembull, dërgesat e armëve në Ukrainë po ndihmojnë për të mbyllur një sy diku tjetër”, tha ajo.

Ajo tha gjithashtu se përpjekjet për ta afruar Serbinë më afër me Perëndimin janë të ndërlikuara nga ndikimi rus në mediat e rajonit dhe investimet e saj në sektorin e energjisë në Ballkan.

Kraemer theksoi se Serbia është pothuajse tërësisht e varur nga furnizimet me gaz natyror nga Rusia dhe ruan lidhje tregtare dhe ushtarake me Moskën, ndërsa ndjenjat pro-ruse janë të larta në vend, shkruan Zëri i Amerikës, në një tekst me titullin “A po ndryshon Perëndimi politikën e tij ndaj Serbisë?”, përcjell Gazeta Express.

Perëndimi “është përkulur mbrapsht në përpjekje për ta joshur Beogradin në tufën transatlantike me karota, ndërsa shikon nga anash statusin e përfaqësuesit të Serbisë përballë agjendës ballkanike të Kremlinit”, tha ai.

“Përse ata menduan se kjo do të funksiononte, duke marrë parasysh refuzimin e hapur të Vuçiqit për, mbetet një mister për mua”.

“Sanksioni i Departamentit të Thesarit ndaj Vulinit – i paprecedentë pasi ai është një zyrtar i qeverisë serbe në detyrë – mund të interpretohet me të drejtë si një paralajmërim”, tha Kraemer. “Mbetet për t’u parë nëse Washingtoni dhe partnerët e tij kanë guximin t’i sanksionojnë të tjerët të ngjashëm me Vulinin”.