Kosova e pret Greqinë, me synim për të mbetur në garë për kualifikim në Botëror – formacionet zyrtare

05.09.2021 19:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova e pret Greqinë, me synim për të mbetur në garë për kualifikim në Botëror – formacionet zyrtare

Kosova do të kërkojë të mbetet në garë për t’u kualifikuar në Kupën e Botës 2022, kur të përballet sonte me Greqinë në Prishtinë.

Kombëtarja e Kosovës do jetë në gjendje të llogarisë edhe në tifozët dardanë për herë të parë pas pothuajse dy viteve mungesë të tyre në Stadiumin Fadil Vokrri, raporton Gazeta Express.

Nëse presioni është 140/90 – enët e gjakut duhet të pastrohen
Me masat e reja të qeverisë së Kosovës kundër koronavirusit, 10 për qind e kapacitetit të Stadiumin Fadil Vokrri do të lejohet të mbushet me tifozë për takimin e sotëm të Grupit B kualifikues në orën 20:45.

Ky do të jetë takimi i tretë mes Kosovës dhe Greqisë dhe dardanët janë ende në kërkim të fitores së parë ndaj helvetikëve, pas një humbjeje dhe një barazimi në dy takimet paraprake.

Pas dy humbjeve në dy ndeshjet e para në grup, Kosova e arriti fitoren e parë në një ndeshje kualifikuese për Botëror kur e mposhti Gjeorgjinë të enjten në Batumi.

Skuadra e Bernard Challandes synon ta përdorë motivin nga ajo fitore për ta mposhtur edhe Greqinë, në mënyrë që t’i afrohet kreut të grupit.

Verdhekaltrit mbajnë pozitën e tretë në Grupin B me vetëm tri pikë, gjashtë më pak se liderja Suedia dhe katër më pak se Spanja. Kjo e fundit e ka një ndeshje më shumë të zhvilluar. E parafundit është Greqia me dy pikë nga dy ndeshje, ndërsa e fundit është Gjeorgjia me një pikë nga katër ndeshje.

Kosovës i rikthehet Milot Rashica, i cili nuk u paraqit në ndeshjen e kaluar, pasi s’u lejua të udhëtonte drejt Gjeorgjisë nga ekipi i vet Norwich City, për shkak se ky vend është në listën e kuqe të Britanisë së Madhe.

Challandes nuk do të mundë të llogarisë në Arbër Zenelin, Edon Zhegrovën dhe Bersant Celinën as në këtë takim.

Në një skemë 4-3-3, Rashica rikthehet titullar dhe luan përkrah Vedat Muriqit dhe Lirim Kastratit. Treshën e mesfushës e përbëjnë Besar Halimi, Ibrahim Dresevic dhe Valon Berisha.

Në portë është Arijanet Muric, ndërsa vija e mbrojtjes përbëhet nga Mërgim Vojvoda, Amir Rrahmani, Fidan Aliti dhe Florent Hadergjonaj.

Formacionet zyrtare:

Kosova:

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Ekskluzive/ Sondazhi i UBO-s: Arben Vitia i pari, Uran Ismaili renditet i dyti

Ekskluzive/ Sondazhi i UBO-s: Arben Vitia i pari, Uran Ismaili renditet i dyti

Shefi i UNMIK-ut: Policia ka hedhur gaz lotsjellës dhe granta dore në shtëpitë e tyre

Shefi i UNMIK-ut: Policia ka hedhur gaz lotsjellës dhe granta dore në shtëpitë e tyre

Pekin 2022/ Stadiumi “Capital” gati për eventet e provës

Pekin 2022/ Stadiumi “Capital” gati për eventet e provës

Murati: Nga ky muaj, nënat që kanë lindur fëmijë nga viti 2015 e tutje mund të aplikojnë për shtesa

Murati: Nga ky muaj, nënat që kanë lindur fëmijë nga viti 2015 e tutje mund të aplikojnë për shtesa

Borell pas vizitës në Washington, fton Kurtin dhe Vuçiqin në Bruksel

Borell pas vizitës në Washington, fton Kurtin dhe Vuçiqin në Bruksel