Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

15.10.2021 21:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Dy doza të vaksinës anti-covid mund të mos mjaftojnë.

Ndaj edhe aplikimi i të tretës po shihet si e nevojshme tek një kategori e caktuar për forcimin e sistemit imunitar ndaj koronavirusit, gjë që tashmë, disa vende të avancuara veçse e kanë nisur këtë proces.

Sipas mjekut-hulumtues Arbër Shehu në Universitetin John Hopkins, pas 6 deri në 8 muaj që nga marrja e dy dozave, mund të mirret edhe e treta.

Mirëpo jo tek të gjithë, vetëm të disa kategori të caktuara siç janë të moshuarit mbi 65 vjeç, ata me imunitet të dobësuar si dhe rekomandohet që një dozë shtesë ta marrin edhe stafi shëndetësorë për shkak të rriskut dhe kontakteve me pacientët.

Megjithatë nga Ministria e Shëndetësisë bëjnë me dije se Kosova ka ende kohë për këtë, ngase procesin e vaksinimit e ka nisur më vonë.

“Kosova do të jetë gati kurdo që merret vendimi për këtë. Në Kosovë vaksinimi ka nisur me 28 mars 2021 dhe gjasat janë që nga viti tjetër të fillohet edhe me dozën përforcuese apo dozën e tretë, për ato kategori që do të kenë nevojë. Do të veprohet sipas rekomandimeve të OBSH-së dhe ECDC-së, ndërkohë që nuk pritet të ketë probleme rreth përgatitjeve për të filluar një proces të tillë në kohën e duhur,” deklaruan nga Zyra e Mediave e MSh-së.

Aktualisht në Kosovë janë administruar afro 1 milion e 500mijë vaksina.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Kryetari i BCCK takohet me të dërguarin e kryeministrit për tregti në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Drejtori i policisë për rastin në Gllogjan: Ka dy pista, po zhvillohen aksione

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Presidentja Osmani për tragjedinë në Gllogjan: Kjo është goditje ndaj rendit e sigurisë sonë

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Krimi makabër në Gllogjan, flet dëshmitari që ishte në autobus

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sali Berisha i shpëton një aksidenti, dy shtetas të Kosovës të plagosur

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Sveçla: Kërkova nga Policia mobilizim maksimal për ta kapur sa më shpejtë autorin e këtij krimi makabër

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kurti: Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për të mundësuar drejtësi

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale: Janë disa pista të hetimit

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Abdixhiku për sulmin në Gllogjan: Më shumë se krim, autori të sillet para drejtësisë

Miftaraj çuditet pse rasti në Gllogjan nuk po hetohet nga Prokuroria Speciale

Miftaraj çuditet pse rasti në Gllogjan nuk po hetohet nga Prokuroria Speciale

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Memli Krasniqi: I tronditur nga sulmi makabër, autori të sillet para drejtësisë

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Zbulohen detaje të tjera: Vrasësi në Deçan i maskuar gjuajti në drejtim të autobusit

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Pamje nga vendi i ngjarjes në Gllogjan: Autobusi ku mbetën të vrarë katër persona

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Reagon Haradinaj pas tragjedisë në Deçan: I trishtuar nga sulmi kriminal

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Dy nxënësit e vrarë janë nga fshati Gllogjan

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç

Tre viktimat në Gllogjan: Shoferi, një vajzë dhe një djal 17 vjeç