Kosnett: Qeveria e Kosovës është në rrugën e duhur për luftimin e korrupsionit

14.09.2021 22:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosnett: Qeveria e Kosovës është në rrugën e duhur për luftimin e korrupsionit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka folur për luftimin e korrupsionit nga ana e qeverisë së udhëhequr nga Albin Kurti.

Ai tha se korrupsioni dhe krimi i organizuar i kanë rrënjët shumë të thella në Ballkan, shkruan Reporteri.net.

“Mendoj me keqardhje se korrupsioni dhe krimi I organizuar kanë rrënjë shumë të thella në Ballkan, në Kosovë dhe në vendet fqinje dhe do të duhet që policia, prokuroria, të tjerët të vazhdojnë luftën kundër krimit të organizuar.”, shtoi Kosnett në KallxoPërnime.

Ai tha se rruga për luftimin e korrupsionit është shumë e gjatë dhe se duhet shumë punë.
“Do të duhet shumë kohë dhe në këtë vazhdë, e di se ka njerëz që kanë votuar qeverinë Kurti, kanë votuar për Vjosa Osmanin kanë pritur ndryshime të shpejta kundër korrupsionit, po e këqyrin orën dhe po pyesin çka po ndodhë. Më duhet të them se personalisht unë dhe partnerët e tjerë ndërkombëtarë e kemi këshilluar qeverinë e re dhe Ministrinë e Brendshme, policinë e të tjerët që nëse do ta luftoni korrupsionin, atëherë luftojeni në mënyrën e duhur. Bëjeni në mënyrë të qëndrueshme. Duhet të kryeni hetimet. Duhet të zhvilloni dëshmi kundër njerëzve. Nuk mund t’i largoni të gjithë nga puna në vend”, është shprehur diplomati amerikan.

Ai gjithashtu tha se qeveria është në rrugën e duhur për luftimit e korrupsionit.

“Nuk është procesi i përsosur, e dini dhe nganjëherë kemi thënë: po lëvizni shumë shpejt kundër organizatave të caktuara, kundër personave të caktuar. Herëve të tjera kemi thënë se duhet ta ngadalësoni dhe të zhvilloni dëshmi e të hetoni. Siç e dini, kemi bashkëpunim, kemi hetime dhe përpjekje bashkëpunuese, prandaj mendoj se janë në rrugën e duhur. Çka po them është se mendoj që populli i Kosovës nuk duhet të ndjejë thuaja se qeveria nuk është serioze përkitazi me luftimin e korrupsionit, por ky është proces i gjatë dhe i ngadalshëm”, është shprehur Kosnett.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak