Konjufca për Rifat Jasharin: Definicion i heroit të gjallë

E publikuar: 06/03/2023 12:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka mbajtur fjalim për rastin e 25-vjetorit të Epopesë së UÇK-së.

Ai tha se lufta e Prekazit dhe sakrifica e Jasharajve është ngjarje e pashembullt dhe si të tillë nuk e njeh as historia e botës.

“Lufta ishte aq legjendare, sakrifica aq sublime, kurse vetëmohimi ishte aq tronditës, saqë populli shqiptar kaloi në një tjetër dimension të vetëdijes, bota u zhvendos nga orbita e vet politike”

“5,6,7 marsi i vitit 1998 është kthesa kur sakrifica bëhet epope. Ne për liri kemi luftuar gjatë dhe gjatë historisë kemi dhënë shumë por lufta e Prekazit dhe rënia e Jasharajve është kondensimi i të gjitha përpjekjeve tona të pareshtura.”

“Kur flasim për Jasharajt, lavdia e të gjallëve është jo më e pakët se e të rënëve.”