Konjufca: Kurrë s’do të rreshtim së kërkuari drejtësi kundër gjenocidit të Serbisë

E publikuar: 17/04/2023 12:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Glauk Konjufca

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka thënë se masakrat e  ndodhura në gjithë vendin dëshmojnë se Serbia ka kryer gjenocid ndaj popullatës së pafajshme gjatë luftës, raporton Ekonomia Online.

Pas homazheve në Kompkelin Memorial në Poklek, ai tha se kurrë nuk do të rreshtin së kërkuari drejtësi kundër gjenocidit të Serbisë.

Duke e quajtur këtë ditë të dhimbjes e krenarisë, ai shtoi se falë gjakut të të rënëve Kosova e gëzon lirinë.

“Masakra e Poklelut dhe të gjitha ato maskara janë akte të gjenocidit mbi popullin e Kosovës, 54 veta vetëm këtu janë ekzekutuar”.

“Sot 24 vjet më parë 128 civilë janë vrarë prej shtetit serbe, është ditë e dhimbjes dhe krenarie, falë këtij gjaku të derdhur jemi çliruar dhe ka ardhur liria”.

“Ne kurrë nuk do të rreshtim së kërkuari drejtësi kundër gjenocidit të Serbisë, kundër popullatës së pafajshme. Lavdi të rënëve, lavdi dëshmorëve”.