Konjufca dhe ambasadorja i Suedisë diskutuan për sigurimin e vaksinës anti-Covid

16.04.2021 19:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Konjufca dhe ambasadorja i Suedisë diskutuan për sigurimin e vaksinës anti-Covid

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur sot në takim ambasadoren e Suedisë në Kosovë, Karin Hernmarck Ahliny. Ambasadorja Hernmarck e uroi kryekuvendarin Konjufca për marrjen e detyrës së të parit të Kuvendit, si dhe e përgëzoi për konstituimin e institucioneve shtetërore, sipas rezultateve të zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Hernmarck çmoi lart bashkëpunimin e deritashëm në mes dy vendeve dhe premtoi vazhdiminin dhe avancimin e mëtëjmë të këtij bashkëpunimi, duke përmendur projektet dhe programet që shteti i saj mbështetë në Kosovë, e të cilat fokus kanë zhvillimin ekonomik, fuqizimin e demokracisë, respektimin e të drejtave të njeriut dhe çështjet ambientale.

Ambasadorja Hernmarck ka veçuar sidomos projektet për mbështetjen e fondit kosovar për garanci kreditore, atë për përforcimin e sistemit statistikor të Kosovës, programin për përkrahje të komunave, zhvillim gjithëpërfshirës, mbështetje të projekteve kundër korrupsionit (SAEK III, UNDP), si dhe shumë projekte të tjera.

Kryekuvendari Konjufca, me këtë rast, ka falënderuar ambasadoren Hernmarck për urimin, bashkëpunimin e deritanishëm dhe mbështetjen e vazhdueshme të Suedisë për projektet zhvillimore, si dhe synimet e shtetit të Kosovës drejt anëtarësimit në mekanizmat ndërkombëtar.

Në takim janë shkëmbyer mendime edhe lidhur me sfidat e përballimit të pandemisë, masat për parandalimin e përhapjes dhe angazhimin e institucioneve të Kosovës për sigurimin e vaksinave kundër Covid-19.​

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkupi me shpresa të zbehura për bisedimet me BE-në

Shkupi me shpresa të zbehura për bisedimet me BE-në

Gazetarja e Al Jazeera thotë se Izraeli do ta bombradojë brenda pak minutash ndërtesën e televizionit

Gazetarja e Al Jazeera thotë se Izraeli do ta bombradojë brenda pak minutash ndërtesën e televizionit

Bie në 291 numri i pacientëve në Kosovë që po trajtohen për COVID-19

Bie në 291 numri i pacientëve në Kosovë që po trajtohen për COVID-19

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

Kompanitë prodhuese ia mësyjnë ShBA-së, Dogana mbledh mbi 412 milionë euro këtë vit

Kompanitë prodhuese ia mësyjnë ShBA-së, Dogana mbledh mbi 412 milionë euro këtë vit

Reagojnë Emiratet e Bashkuara Arabe për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

Reagojnë Emiratet e Bashkuara Arabe për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

Mërgimtarët nisin të kthehen në shtetet ku jetojnë, krijohen kolona në kufi

Mërgimtarët nisin të kthehen në shtetet ku jetojnë, krijohen kolona në kufi

Akademiku Mehmet Kraja: Asociacioni nuk është në përputhje me kushtetutën, nuk është as marrëveshje ndërkombëtare

Akademiku Mehmet Kraja: Asociacioni nuk është në përputhje me kushtetutën, nuk është as marrëveshje ndërkombëtare

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Vuçiq: Nuk na duhet konflikt i ngrirë me Kosovën, ato përfundojnë me qindra e mijëra vdekur

Holanda kundër liberalizimit të vizave: Kosova ka probleme me korrupsion dhe krim të organizuar

Holanda kundër liberalizimit të vizave: Kosova ka probleme me korrupsion dhe krim të organizuar

“Liria jonë është e paplotë pa lirinë e Palestinës” — Flet autori i pankartës, tregon arsyet pse shkroi parullën

“Liria jonë është e paplotë pa lirinë e Palestinës” — Flet autori i pankartës, tregon arsyet pse shkroi parullën

Shërbimet elektronike pak të shfrytëzuara në Maqedoni të V.  

Shërbimet elektronike pak të shfrytëzuara në Maqedoni të V.  

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së