Klinaku për Kurtin: S’është i majtë as i djathtë, as i verdhë as i kuq, është i zi futë

07.06.2022 21:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Klinaku për Kurtin: S’është i majtë as i djathtë, as i verdhë as i kuq, është i zi futë

Avni Klinaku nga Lëvizja për Bashkim ka thënë se kryeministri i Kosovës është në kategorinë e veteranëve të internuar.

Ai shton se nuk ka dyshim që Kurti ka qenë në UÇK, për shkak se ai ka qenë në zyrë të përfaqësuesit politik, por kontestohet çështja se a ka dhënë dorëheqje para kohe dhe konsiderohet sikur veteran i rrejshëm.

Klinaku e vë në pikëpyetje qëndrimin ideologjik të Kurtit dhe e quan “të sëmurë” atë.

“Veteranët e kanë quar në prokurori çështjen e veteranëve të rrejshëm. A është anti—UÇK a jo. Kjo është me të vërtetë tepër politike dhe partiake. Nuk e shoh aspak si anti-UÇK. Nuk e shoh as si UÇK. Ai nuk ka as një filozofi politike të etabluar. As që i intereson ato fare. As nuk është i majtë apo i djathtë. As i verdhë apo i kuq. Ai është i zi. Është i zi fut. Ai është njeri i sëmurë dhe ka ardhur si ka ardhur në pushtet. Le të jetë po këtë e argumentoj katërcipërisht. E njoh moti”, tha ai në emisionin Pressing në T7.

“A ka qenë UCK apo jo. Selimi thotë se ka qenë UCK. Nuk e konteston askush fare. Ai ka qenë UCK. Por e ka lëshuar më herët dhe a e plotëson ligjin si veteran. Aty është pyetja. Nuk është në kategorinë e veteranëve por të veteranit të internuar. Këtë punë e përziejnë njerëzit pasi nuk e dinë”, përfundoi Klinaku.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s