Kjo është arsyeja se pse disa veteranë bojkotuan organizimin e OVL-së (VIDEO)

31.12.2016 00:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kjo është arsyeja se pse disa veteranë bojkotuan organizimin e OVL-së (VIDEO)

Dita e veteranëve është shënuar me një organizim që është mbajtur në mbrëmje, por që është bojkotuar nga disa anëtarë, njofton Klan Kosova.

Arsye për këtë, sipas Shkumbin Demaliaj – anëtar i Komisionit për Verifikimin e Veteranëve është shqyrtimi i projektbuxhetit për veteranët.

Ai ka thënë se nuk ka qenë pjesë e këtij organizimi me arsyen se po bëhet sakatosja e UÇK-së.

“Nuk kam qenë as unë po dhe të gjithë ata që kanë marrë vesh se po shqyrtohet projektligji për veteranët dhe aty nuk ka qenë asnjë nga komunat e Dukagjinit, të gjithë e kanë bojkotuar”.

“Për shkak të rrethanave të cilave Kuvendi domosdoshmërish po shqyrton mundësinë ta sakatosë UÇK-në”, ka thënë Demaliaj në Ora e Fundit.

“Kjo rrjedh me rastin e mashtrimit që është bë nga disa anëtarë të shoqatës së veteranëve për ta bërë këtë sakatosje”, shton ai.

Kurse Faton Klinaku – sekretar i OVL ka thënë se ligji i ri i veteranëve nuk është më i miri.

“Mes së keqes, duhet zgjedh atë më të voglën”, ka thënë Klinaku.

“Kemi pas një darkë për të gjithë veteranët nga gjitha komunat e Kosovës. Janë shpërndarë disa dekorata për familjet, Jashari, Pajaziti dhe Haradinaj si dhe për disa bashklufëtarë tanë që edhe kanë vdekur. Janë 45 mirënjohje dhe pesë dekorata”.

“Për projektligjin na ka ardhur situata për shkak të buxhetit të pamjaftueshëm. Këta deputetë që sot bënin fushtaë në Kuvendin e Kosovës, që kanë miratuar një buxhet prej 38 milionësh. Kategorizimi është bërë për shkak të buxhetit të pamjaftueshëm. Janë 46 mijë e 300 dhe buxheti është i pamjaftueshëm. Edhe listat janë fryer”, ka thënë Klinaku.

Ai ka treguar se me ligjin i ri si do të bëhet pagesat sipas kategorisë.

‘Kategoria e parë 250 euro, e dyta 170 dhe e treta 120 euro”, pohon Klinaku.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi