Kina udhëheq hartimin e standardit të parë global të sistemit të ri energjetik

E publikuar: 23/08/2022 11:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kina do të udhëheqi hartimin e standardit të parë ndërkombëtar për sistemin e ri të energjisë elektrike (NEPS), tha Komisioni Ndërkombëtar Elektroteknik (IEC) në Forumin e 2022 mbi Standardizimin Ndërkombëtar, në qytetin Nanjing të provincës Jiangsu të Kinës lindore, njofton CGTN.

NEPS, ndryshe nga sistemi tradicional me burimin e energjisë konvencionale të qymyrit, drejtohet nga bartës të energjisë si era, drita, energjia bërthamore dhe biomasa. Është një metodë kryesore për promovimin e transformimit të energjisë së pastër dhe me karbon të ulët dhe realizimin e objektivave të pikut dhe neutralitetit të karbonit.

IEC tha më 20 gusht se, për shumë vite, Kina është renditur e para në botë për sa i përket kapacitetit të instaluar dhe prodhimit të energjisë të energjisë së re. Vendi gjithashtu kryeson botën në shkallë industriale dhe madhësinë e tregut të energjisë së erës, fotovoltaike dhe baterive litium.

Komisioni ndërkombëtar njoftoi se do të përfshijë konceptet e propozuara nga Kina në planin e saj strategjik, duke përfshirë pikun e karbonit dhe neutralitetin e karbonit, transformimin e energjisë dhe sistemin e energjisë me zero karbon.

Në pesë vitet e ardhshme, IEC do të krijojë një deri në dy komitete të teknologjisë së re dhe do të vendosë 10 deri në 20 standarde ndërkombëtare.

Shu Yinbiao, president i IEC, i tha China Media Group se “puna e standardizimit ndërkombëtar ka hyrë në një epokë të re. Piku i karbonit të Kinës dhe objektivat e neutralitetit të karbonit janë pranuar gjerësisht nga komuniteti ndërkombëtar.”

“Shtylla e standardizimit tonë kryesor ndërkombëtar do të jetë ndërtimi i një sistemi standard gjithëpërfshirës për teknologjinë, matjen dhe verifikimin, në mënyrë që të vendosen rregullore të drejta dhe të arsyeshme të qeverisjes së karbonit,” tha Shu.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com