Kina po bëhet një lojtar i rëndësishëm global në inovacion

E publikuar: 18/07/2022 14:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Në pozicionin dhe rolin e Kinës në peizazhin global të inovacionit kanë ndodhur ndryshime, duke u bërë vendi jo vetëm një pjesëmarrës i rëndësishëm, por edhe një kontribues i madh në inovacionin kufitar ndërkombëtar, sipas një raporti mbi inovacionin global.
Forumi Boao për Raportin e Inovacionit Aziatik 2021, i publikuar në Guangzhou, në provincën Guangdong, tregon se Kina ka forcuar dizajnin e nivelit të lartë të sistemeve të inovacionit shkencor dhe teknologjik në dekadën e fundit, duke promovuar tërësisht reformën e sektorit të inovacionit.

“Mes një transformimi të paparë në një shekull me pasiguri në rritje, inovacioni është bërë një forcë kryesore lëvizëse për përparimin shkencor dhe teknologjik, përmirësimin industrial dhe rritjen e qëndrueshme ekonomike,” tha Li Baodong, sekretari i përgjithshëm i Forumit Boao për Azinë.

Kina e ka vendosur veten si një lider me peshë në inovacion, krijimin dhe pronësinë intelektuale, duke u renditur e 12-ta në Indeksin Global të Inovacionit 2021, një rritje nga e 22-ta në 2017, sipas raportit.
Ndër 100 grupet më të mira të teknologjisë në botë, gjithsej 19 qytete në Kinën kontinentale kanë hyrë në listë, duke u renditur i dyti në botë, sipas Li.

Sipas raportit, teknologjitë inovative, veçanërisht 5G dhe inteligjenca artificiale, do të përshpejtojnë shfaqjen e teknologjive përçarëse, formave të reja ekonomike dhe metodave të prodhimit.
Raporti tregoi gjithashtu se interneti i ndërtuar mbi teknologjinë 5G pritet të bëhet një forcë shtytëse për transformimin e produktivitetit dhe të dhënat janë bërë një faktor kyç i prodhimit dhe një burim strategjik.

Vëllimi i tregtisë globale të pronësisë intelektuale është rritur me shpejtësi vitet e fundit, nga 150 miliardë dollarë në 2000 në gati 1 trilion dollarë në 2020, duke përbërë 9 për qind të totalit të tregtisë ndërkombëtare të shërbimeve.
Nëpërmjet Traktatit të Bashkëpunimit të Patentave, një tregues global i përdorur gjerësisht për aktivitete inovative, aplikantët kinezë paraqitën 69.500 aplikime ndërkombëtare për patentë në vitin 2021, duke u renditur të parët në botë për të tretin vit radhazi.

Marrëveshja e Hagës dhe Traktati i Marrakeshit, që të dyja hynë në fuqi në Kinë në maj, do të ndihmojnë në promovimin e pjesëmarrjes së Kinës në qeverisjen globale të pronësisë intelektuale nën kuadrin e sistemit botëror të pronësisë intelektuale, sipas Li.

Kina i është bashkuar Sistemit të Hagës për Regjistrimin Ndërkombëtar për Dizenjot Industriale, që do të thotë se një rezident jo-kinez mund të sigurojë mbrojtje ndërkombëtare të dizajnit në Kinë dhe Traktatit të Marrakeshit, i cili u jep mbi 17 milionë njerëzve të verbër dhe me shikim të dobët në Kinë akses më të lehtë në veprat me të drejtë autori.
Inovacioni dhe prona intelektuale po luajnë një rol gjithnjë në rritje në rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë dhe konsiderohen si thelbësore për promovimin e zhvillimit të qëndrueshëm në të ardhmen, sipas Wang Binying, zëvendësdrejtor i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Pronësisë Intelektuale (WIPO).

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!