Këto janë katër marrëveshjet që u nënshkruan sot në “Ballkanin e Hapur”

08.06.2022 16:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këto janë katër marrëveshjet që u nënshkruan sot në “Ballkanin e Hapur”

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia, në kuadër të “Ballkanit të Hapur” kanë nënshkruar katër marrëveshje të bashkëpunimit sot në Ohër.Tri shtetet nismëtare të “Ballkanit të Hapur” kanë nënshkruar marrëveshjen për luftën kundër evazionit fiskal, njohjen e diplomave të arsimit të lartë, bashkëpunimin kulturor dhe bashkëpunimin në fushën e turizmit.

Muaj më parë tri shtetet kanë nënshkruar edhe disa marrëveshje të tjera që sipas tyre lehtësojnë barrierat tregtare.Në Samitin e Ballkanit të hapur u firmosën disa marrëveshje bashkëpunimi mes vendeve, në fushën e arsimit, kulturës, turizmit dhe administratës tatimore, si më poshtë:

-Marrëveshje për bashkëpunim në Ballkanin Perëndimor në fushën e njohjes reciproke të diplomave dhe gradave shkencore të lëshuara në institucionet e arsimit të lartë dhe institucionet e tjera të autorizuara.-Memorandum Mirëkuptimi për Bashkëpunimin kulturor në Ballkanin Perëndimor.-Memorandum Mirëkuptimi për Bashkëpunimin në fushën e turizmit në Ballkanin Perëndimor.

-Memorandum Mirëkuptimi për Bashkëpunimin e administratave tatimore në Ballkanin Perëndimor.Ndryshe është Kosova ajo që ka refuzuar pjesëmarrjen në këtë samit.Përmes një letre, ditë më parë kryeministri Albin Kurti refuzoi ftesën për të qenë pjesë e këtij samiti në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Përpos kësaj, Kurti shpesh herë është deklaruar kategorikisht kundër kësaj nisme.E në ditën e dytë të këtij samiti, që u zhvillua sot lidhur me Ballkanin e Hapur janë deklaruar edhe pjesëmarrësit apo drejtuesit e shteteve të lartcekura.

Këtë herë pjesë e samitit ishin edhe Mali i Zi dhe Bosnja e Hercegovina.Madje kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq tha se shpreson që herën tjetër pjesë e këtij samiti të jetë edhe shteti i Kosovës.Kurse emisari amerikan, Gabriel Escobar në një lidhje direkte që pati në këtë samit deklaroi se SHBA përkrah këtë iniciative, që sipas tij është e shkëlqyeshme për Ballkanin, por tha se duhet të mbetet samit ekonomik, e jo politik.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Ambasadori britanik shprehet i kënaqur që ZRrE licencoi Elektroseverin

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Dalin 100 eurot për 46 mijë studentë

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Qeveria publikon udhëzim për çmimet e naftës, kaq centë do të fitojnë naftëtarët

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Pas marrëveshjes me Serbinë për energjinë, ZRrE-ja licencon kompaninë “Elektrosever” të operojë në veri

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Abdullahu: Veteranët për Qeverinë ishin të mirë vetëm në luftë, në paqe po trajtohen si tepricë

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Lëshohet përsëri urdhër arrest për Dardan Molliqajn

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s

Pas vizave, lajm i keq për Kosovën edhe për punën e NATO-s

50 kandidatë për zyrtarë korrektues në burgje nënshkruajnë kontratat me ShKK’në

50 kandidatë për zyrtarë korrektues në burgje nënshkruajnë kontratat me ShKK’në

Sveçla akuzon strukturat paralele serbe në veri për sulmin ndaj “Elektrokosmet”

Sveçla akuzon strukturat paralele serbe në veri për sulmin ndaj “Elektrokosmet”

Konferenca para apelit në rastin ndaj Gucatit dhe Haradinajt mbahet më 5 korrik

Konferenca para apelit në rastin ndaj Gucatit dhe Haradinajt mbahet më 5 korrik

Kurti, ambasadores së Luksemburgut: Ju lutem të përpiqeni të mos e takoni opozitën time

Kurti, ambasadores së Luksemburgut: Ju lutem të përpiqeni të mos e takoni opozitën time