Këshilltari i Thaçit: Aktualisht Grenell është jashtë procesit të dialogut Kosovë-Serbi

31.07.2020 11:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këshilltari i Thaçit: Aktualisht Grenell është jashtë procesit të dialogut Kosovë-Serbi

Këshilltari i presidentit të Kosovës, Blerim Shala, ka thënë se aktualisht, Richard Grenell, është jashtë procesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Një deklaratë të tillë Shala e ka dhënë në një intervistë për “Rubikon” në Klan Kosova, ku ka treguar se ambasadori amerikan tashmë është duke u angazhuar përse afërmi në fushatën e Donald Trump.

Megjithatë Shala ka thënë se kjo nuk do të thotë që Grenell nuk do t’i rikthehet procesit.

“Grenell sot për sot është jashtë procesit te dialogut, nuk do te thotë qe nuk kthehet me. Por ai po merret me fushatën dhe agjendën e Trumpit”, ka thënë Shala, raporton Express.

Këshilltari i Thaçit ndërkohë ka thënë se tashmë me dialogun do të merret Departamenti i Shtetit, përkatësisht, Philip Reeker dhe Përfaqësuesi Special për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer.

“Reeker dhe Palmer do te merren me dialogun. Kështu janë ndare punët”, ka thënë Shala.

Grenell kishte marrë një iniciativë për organizimin e një takimi Kosovë-Serbi më 27 qershor në Washington, por publikimi i aktakuzës për Thaçin dhe Veselin nga  Prokuroria Speciale e Hagës kishte ndryshuar plotësisht rrjedhat e ngjarjes.

Tashmë në SHBA po afrohen zgjedhjet presidenciale dhe fokusi do të jetë në fushatë zgjedhore.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë