Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

05.03.2019 16:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore përcjellë me vëmendje zhvillimet e fundit për Kullën e Sylejman Vokshit në Gjakovë, aset i trashëgimisë arkitekturale në mbrojtje të përkohshme.

KKTK më dt. 19.07.2016 ka pranuar kërkesë nga Komuna e Gjakovës për vlerësimin e asetit të trashëgimisë kulturore në mbrojtje të përkohshme me numër 000817, Kulla e Sylejman Vokshit me qëllim shpronësimi.

“Me këtë rast, KKTK në bazë të ligjit për trashëgimi kulturore, neni 4.22 ka themeluar Komisionin për vlerësim me qëllim që ti përgjigjet kërkesës së komunës së Gjakovës. Komisioni në fjalë më dt.09.12.2016 ka nxjerrë vendim të cilin e ka bërë publik dhe ia ka përcjellë institucionit kërkues. Në këtë mënyrë, KKTK ka kryer obligimin ligjor dhe detyrën që ka në mbrojtje të trashëgimisë kulturore, qytetarëve dhe institucioneve të Republikës së Kosovës”, thuhet në komunikatë.

“KTKK nuk ka asnjë informacion zyrtar apo njoftim se cfarë ka ndodhur më pastaj me asetin Kulla e Sylejman Vokshit. Ndërsa, ditëve të fundit kur është riaktualizuar kjo çështje duhet të ritheksojmë se ligjërisht mbetet në fuqi vendimi 22/2016 i KKTK për vlerësimin e asetit. Sa i përket mënyrës së rregullimit dhe zbatimin e regjimit mbrojtës në bazë të nenit 6.4. dhe nenit 6.9 Ligji për Trashëgimi Kulturore, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit është institucioni kompetent që mund të lëshojë leje për ndërhyrje brenda zonës së mbrojtur të këtij aseti. Gjithashtu është me rëndësi të theksohet se MKRS nuk e ka propozuar asnjëherë pranë KKTK-së asetin “Kulla e Sylejman Vokshit” për vlerësim dhe shpallje në mbrojtje të përhershme duke marrë statusin përfundimtar sipas nenit 4.3 të LTK”, thuhet mes tjerash në komunikatë.

Prandaj, KKTK kërkon që të gjitha palët përgjegjëse dhe akterët e involvuar në këtë proces të kryejnë detyrat e tyre në pajtim me ligjin për trashëgimi kulturore dhe ligjet tjera të ndërlidhura me këtë rast duke mundësuar që të sigurohet mbrojtja më e mirë e mundshme për një aset të rëndësishëm, sic është Kulla e Sylejman Vokshit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zemaj: Urime Dita e Pavarësisë Amerikë

Zemaj: Urime Dita e Pavarësisë Amerikë

Kurti: Kosova dhe kombi shqiptar i bashkohen festës së popullit të SHBA-së

Kurti: Kosova dhe kombi shqiptar i bashkohen festës së popullit të SHBA-së

​Covid-19, vdesin dy persona në Shqipëri

​Covid-19, vdesin dy persona në Shqipëri

Festimi virtual i 4 korrikut në ambasadën e SHBA-së

Festimi virtual i 4 korrikut në ambasadën e SHBA-së

4 punonjës të Spitalit të Gjakovës infektohen me koronavirus

4 punonjës të Spitalit të Gjakovës infektohen me koronavirus

Kosnett me rastin e 4 korrikut: Qëndruam së bashku për ta bërë Kosovën të pavarur

Kosnett me rastin e 4 korrikut: Qëndruam së bashku për ta bërë Kosovën të pavarur

Osmani në përvjetorin e pavarësisë së SHBA-ve: Miqësia me Amerikën, referencë e përhershme e Kosovës

Osmani në përvjetorin e pavarësisë së SHBA-ve: Miqësia me Amerikën, referencë e përhershme e Kosovës

A mund të prekemi dy herë nga koronavirusi? Flet Lul Raka

A mund të prekemi dy herë nga koronavirusi? Flet Lul Raka

Ministrja e Shëndetësisë në Shqipëri: Spitali Infektiv po trajton edhe të rinj

Ministrja e Shëndetësisë në Shqipëri: Spitali Infektiv po trajton edhe të rinj

Thaçi: Zoti e bekoftë miqësinë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Thaçi: Zoti e bekoftë miqësinë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Hoti uron Amerikën

Hoti uron Amerikën

Meta uron SHBA-në me rastin e 244 vjetorit të pavarësisë

Meta uron SHBA-në me rastin e 244 vjetorit të pavarësisë

Haradinaj: 4 korriku është bërë festë edhe e për shqiptarët

Haradinaj: 4 korriku është bërë festë edhe e për shqiptarët

BQK paralajmëron: Rënia ekonomike mund të shkojë deri në 11%

BQK paralajmëron: Rënia ekonomike mund të shkojë deri në 11%

​Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë sot Ditën e Pavarësisë

​Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë sot Ditën e Pavarësisë

Sot fillon funksionimi i linjës së autobusëve Prishtinë-aeroport dhe anasjelltas

Sot fillon funksionimi i linjës së autobusëve Prishtinë-aeroport dhe anasjelltas