Kam arritë marrëveshje me nji agjencion anglez për rekrutimin e anëtarëve të agjencioneve tona për luftimin e korrupcionit (video)

30.12.2016 22:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kam arritë marrëveshje me nji agjencion anglez për rekrutimin e anëtarëve të agjencioneve tona për luftimin e korrupcionit (video)

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, ka thanë se korrupcioni në rend të parë si fenomen asht i shprehun në shoqnitë të cilat janë në tranzicion, por edhe në shoqnitë e zhvillueme.

“Në realitetin tonë asht prezent dhe asht shumë negativ, për arsye se krijon nji situatë të pabarabartë mbrenda qytetarëve dhe u krijon favore atyne që janë natyrisht ma të fuqishëm”, ka thanë Veseli, tue shtue se asht krymbi i shoqnisë i cili e pengon prosperitetin ekonomik dhe zhvillimin e përgjithshëm të nji vendi dhe forcimin e shtetit ligjor.

Veseli ka shtue se ajo qe duhet me u theksue asht se në të gjitha raportet që ndodhin, pamvarësisht që munden me pasë edhe ekzagjerime të caktueme, janë reale dhe se korrupcioni në realitetin tonë egziston dhe se ai duhet me u evitue për arsye se ka me damtue Kosovën dhe perspektivën tonë nacionale.

Ai ka thanë se janë disa iniciativa që ka ndermarrë si pjesë e Kuvendit, por edhe si kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës.

E simbas tij, si kritika ma të mëdhaja në këtë rrafsh kane qene ato qe ju kane adresue nepotizmit, dhe punësimeve të cilat kanë qenë familjare apo partiake.

“Tash jemi tue e implementue memorandumin që e kam nenshkrue me shtetin anglez, ku asht nji kompani angleze e cila ka me u marrë direkt me procesin e rekrutimit të njerëzve të cilët kanë me marrë pergjegjësi n’agjencione e borde publike, dhe në të njajtën kohë asht marrë iniciativë që lidhet direkt me korrupcionin…për mos me thanë krimin e organizuem, çashtjen e uzurpimeve e shumë të tjera”, ka theksue Veseli.

Veseli këto komente i ka ba në Televizionin Rrokum.

 

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Na dogji malli, seç na vrau – në udhët p’ej sh’pie

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Deputetja shqiptare në Kroaci: Kthimi i të mbijetuarve nga aksidenti do të bëhet nga aeroporti i Osjekut

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Pushuesi kosovar rrahet brutalisht në prani të gruas shtatzënë në Hotel ‘Rafaelo’

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Nderohen bashkatdhetarët që vdiqën në Kroaci, ndizen qirinj në Skenderaj

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Republika Serbe inicion ligjin që dërgon në burg këdo që i quan serbët popull që ka kryer gjenocid

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ahmeti kritikon debatet e sotme të analistëve për aksidentin në Kroaci: Nuk duhej të mbaheshin

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Ish-kryeministrja kroate tmerrohet nga komentet negative të serbëve, pasi u solidarizua me familjet e viktimave të aksidentit

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Kryeministri i Kroacisë anuloi të gjitha aktivitetet për kosovarët e aksidentuar

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Ministri Sveçla: Nesër në mbrëmje nisen për Kosovë arkivolat me trupat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjakova me më së shumti viktima nga aksidenti tragjik, flasin familjarët e viktimave

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

Gjendet e vdekur një grua në Lipjan

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

MSH: Deri më tani rreth 20% e qytetarëve të Kosovës kanë marrë dozën e parë të vaksinës

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Djaloshi që ishte në autobus: Të gjithë fluturuam nga dritarja, menduam se po ëndërronim

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Aksident i rëndë në autostradën ‘Ibrahim Rugova’, kamioni ndahet përgjysmë

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Është një nga parakushtet për rifillimin e mësimit, por vetëm 30% e mësimdhënësve janë vaksinuar

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi

Zjarrfikësit që shpëtuan pasagjerët e autobusit: Asgjë nuk mund t’iu përgatisë për këtë tragjedi