Kadrijaj: Protestova me bashkëluftëtarët që ua shërova plagët në luftë

16.06.2022 22:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kadrijaj: Protestova me bashkëluftëtarët që ua shërova plagët në luftë

Deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj, deklaroi se ka marr pjesë në protestë si veterane e luftës, dhe se nuk bën politikë me ta.

Në emisionin Rubikon në Klan Kosova, ajo u shpreh se ngjarja e sotme e ka emocionuar deri në derdhje të lotit.

“Kam dashur t’i bashkohem bashkëluftëtarëve të mi, invalidëve të luftës që plagët e tyre unë i kom shëruar në luftë, dhe ka qenë e drejtë e imja legjitime. Unë nuk bëj politikë me veteranët. Unë ata i ndjej shpirtnisht. Kam qarë në protestë se kjo qeveri i ka detyruar veteranët të dalin e të protestojnë, dhe më ka ardhur turp kur janë ballafaquar kordonët e policisë dhe të veteranëve”, deklaroi ajo.

Kadrijaj shtoi se veteranët po kërkojnë që tash të përfshihen në pagën minimale, ndërsa sipas saj, Vetëvendosje po flet për një plan afatgjatë për reforma në skemën sociale, etj., dhe se duke pasur praktika të mëparshme që ato po shtyhen dhe nuk përfundojnë proceset, tash veteranët me prit deri sa te bëhet një reformë në sistemin pensional është e pakuptimtë.

“Nuk po duam ta politizojmë këtë çështje. Është tendencë e përçarjes mes popullatës, mes përfituesve të pagës minimale dhe veteraneve”.

Si përfundim, deputetja e AAK deklaroi se mendon që kryeministri Kurti bashkë me stafin e tij duhet të reflektojnë dhe t’i premtojnë shoqatave të luftës që në amandamentimin e projektligjit, mes dy leximeve do të përfshihen edhe veteranët e luftës, sepse sipas saj, zgjidhje tjetër nuk ka dhe se kjo është zgjidhja.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kosova në pritje të liberalizimit të vizave, Osmani: Nisem drejt Brukselit me shpresë, por pa pritje të mëdha

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Kuvendi nesër me dy seanca, pikë e rendit të ditës edhe Trusti

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Aksidentohen dy automjete të FSK-së në Gjilan, tre të lënduar

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

Ish-zëvendëspresidenti amerikan Pence do ta vizitojë Shqipërinë të enjten

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

“Më kanë sjellë deri kur i ka ra bishti çekiçit” – Rrahja për një lojë futbolli në Vushtrri (VIDEO)

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Bislimi: Me udhërrefyesin kemi kthyer situatën në normalitet, por pa thënë që marrëveshja për energjinë është e mirë

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta

Haradinaj i krahasoi Kurtin e Konjufcën me Rrahman Morinën, reagon Avdyli: Fyerja më e madhe e një politikani që nga paslufta

Kurti u drejtohet serbëve në serbisht, kërkon propozimet dhe sugjerimet e tyre

Kurti u drejtohet serbëve në serbisht, kërkon propozimet dhe sugjerimet e tyre

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

Haradinaj: Hashim Thaçi ua ka rritë pagat njerëzve, i vetmi kryeministër që s’ka rritë një cent në pagë është Albin Kurti

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

KEDS ka një thirrje për qytetarët pas erërave të forta

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Haradinaj tregon sa para i kishte tërhequr nga Trusti

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ahmeti tregon çka u fol në tavolinë me Edi Ramën, a tha se do ta rrëzojë Kurtin në shtator?

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Ashtu siç pritej, Vjosa Osmani ia aprovon Kurtit marrëveshjen me Serbinë

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Krasniqi: Projektligji për konfiskimin e pasurisë rrezikon seriozisht të drejtat e njeriut

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Shala: Dokumenti i nënshkruar sot nuk mund të ratifikohet në Kuvend, e çuditshme si nuk u ndryshua asjgë nga marrëveshja e vitit 2013-2015

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje

Kurti: Po punojmë për krijimin e një politike kulturore, që do të rezultojë me demokraci dhe gjithpërfshirje