Juventusi fiton me rikthim ndaj Interit në Derby d’Italia

29.04.2018 07:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Juventusi fiton me rikthim ndaj Interit në Derby d’Italia

Juventusi ka arritur të fitojë në udhëtim derbin e Italisë ndaj Interit me rezultat 2-3 në ndeshjen e vlefshme për javën e 35-të të Serie A.  

Derby d’Italia i zhvilluar në Giuseppe Meazza ka sjell një ndeshje të madhe nga të dyja skuadrat dhe një atmosferë superiore nga tifozëria e Interit, Curva Nord, të cilët me koreografi dhe kore mbështeten skuadrën e tyre.

Koreografia e tifozëve të Interit (Getty Images)

Të parët në epërsi kaluan mysafirët e Juventusit, ku në minutën e 13-të ishte Douglas Costa, i cili nga afërsia shënoi për 0-1 pas asistimit të Juan Cuadrados.

Momenti i golit nga Costa (Getty Images)

Vetëm dy minuta më vonë Interi mbeti me një futbollist më pak pasi gjyqtari kryesor ndëshkoi me të kuq Matias Vecinon pas ndërhyrjes në Mario Mandzukicin.

Megjithatë, ky karton nuk ndikoi në lojën e Interit pasi tentuan disa herë ta barazojnë rezultatin në pjesën e parë, por nuk patën fat dhe në pushim shkuan me disavantazh prej një goli.

Në pjesën e dytë, Luciano Spalletti si duket kishte motivuar në maksimum futbollistët e tij, të cilët në minutën e 52-të barazuan 1-1 me anë të Mauro Icardit, i cili shënoi me kokë pas asistimit të Joao Cancelos.

Mauro Icardi (Getty Images)

Interi nuk i ndali sulmet dhe shpejt gjeti edhe golin e dytë, ku pas një kalimi të mirë të Ivan Perisicit, kroati harkon dhe Andrea Barzagli devijon gabimisht topin dhe kalon Interin në epërsi 2-1.

Pas golit të dytë, Massimiliano Allegri futi në lojë dy sulmuesit, Paulo Dybala dhe Federico Bernardeschin, duke arritur ta rikthej rezultatin.

Juventusi arriti barazimin e shumë dëshiruar në minutën e 87-të të ndeshjes me anë të një autogoli të Milan Skriniar dhe në fund ishte Gonzalo Higuain (89′), i cili shënoi për 2-3 dhe vulosi rezultatin përfundimtar dhe fitoren e Zonjës në Derby d’Italia.

Higuain ia siguroi fitoren Juves (Getty Images)

Pas kësaj fitore, Juventusi mbetet në pozitën e parë me 88 pikë apo katër më shumë se Napoli, ndërsa Interi në pozitën e pestë me 66 pikë.

Në ndeshjen e radhës, Nerazzurrët luajnë në udhëtim te Udinese, ndërsa Juventusi e pret në shtëpi Bolognan. /Telegrafi/  

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fifi dhe Graniti nisin një lidhje sekrete pas daljes nga shtëpia (Foto)

Fifi dhe Graniti nisin një lidhje sekrete pas daljes nga shtëpia (Foto)

Gjinekologu i rremë ‘gënjen’ dhjetra gra me ekzaminime vaginale në kamera online (Fotot)

Gjinekologu i rremë ‘gënjen’ dhjetra gra me ekzaminime vaginale në kamera online (Fotot)

10 golat më të mirë n’Champions, Messi i pari

10 golat më të mirë n’Champions, Messi i pari

Zbulohet një specie e re orkideje

Zbulohet një specie e re orkideje

Mega projekti i devijimit të ujit. Përfitojnë 140 milionë njerëz

Mega projekti i devijimit të ujit. Përfitojnë 140 milionë njerëz

PSG-ja e rigjen rrugën e fitores ndaj Monacos, por Messi dështon sërish të shënojë në ligë

PSG-ja e rigjen rrugën e fitores ndaj Monacos, por Messi dështon sërish të shënojë në ligë

Lojrërat Olimpike Dimërore , një mundësi për të eliminuar dallimet përmes dialogut

Lojrërat Olimpike Dimërore , një mundësi për të eliminuar dallimet përmes dialogut

FFK arrin marrëveshje për prodhimin e orëve zvicerane të personalizuara

FFK arrin marrëveshje për prodhimin e orëve zvicerane të personalizuara

Bëhet rivlerësimi: Robin Krasniqi fitues ndaj Dominic Boesel

Bëhet rivlerësimi: Robin Krasniqi fitues ndaj Dominic Boesel

Arrestohet për dhunim burri nga Prizreni, kreu marrëdhënie me gruan pa dëshirën e saj

Arrestohet për dhunim burri nga Prizreni, kreu marrëdhënie me gruan pa dëshirën e saj

Kina rrit mbrojtjen e IPR-së për Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit

Kina rrit mbrojtjen e IPR-së për Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit

Elon Musk do të nisë transplantimin e çipeve në trurin e njeriut në vitin 2022

Elon Musk do të nisë transplantimin e çipeve në trurin e njeriut në vitin 2022

Mbi 600 automjete me hidrogjen do të përdoren në Zhangjiakou për Olimpiadën Dimërore të Pekinit

Mbi 600 automjete me hidrogjen do të përdoren në Zhangjiakou për Olimpiadën Dimërore të Pekinit

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

E konfirmon Milani: Kjaer mungon gjysmë viti

E konfirmon Milani: Kjaer mungon gjysmë viti

Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin

Lajmi i fundit: Adriana Matoshi e përfundon me sukses operimin