Janjiç: Kriza në veri të Kosovës i konvenon Kurtit dhe Vuçiqit

22.09.2021 22:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Janjiç: Kriza në veri të Kosovës i konvenon Kurtit dhe Vuçiqit

Analisti politik nga Beogradi, Dushan Janjiç ka komentuar krizën e shkaktuar në veri të Kosovës, pas vendimit të Qeverisë për reciprocitet ndaj Serbisë për targat e automjetëve, duke thënë se kjo gjendje i konvenon Kurtit dhe Vuçiqit.

Situata e krijuar në veri të vendit, ku serbët lokal kanë bllokuar rrugët në shenjë protestë për vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës, i cili parasheh se të gjithë shtetasit e Serbisë, të cilët hyjnë në Kosovës të pajisen me tabela të përkohshme me mbishkrimin RKS, po cilësohet si një krizë që i konvenon kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nga analisti serb Dushan Janjiç.

Janjiç tha se koha e vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitet të targave me Serbinë është ideale në kontekstin e zgjedhjeve lokale.

“Nëse jemi duke folur nga perspektiva ku në sfond kemi zgjedhjet lokale, atëherë koha e këtij vendimi (për reciprocitet) është perfekte. Duke folur në përgjithësi, kjo është një mundësi për të dyja palët, për Kurtin për të treguar që po mbron Kosovën, dhe nga ana tjetër për Vucicin, për të treguar që po mbron serbët. Të dyja palët do të jenë në gjendje të fitojnë disa pikë në qoftë se do të jenë në gjendje të kontrollojnë situatën” tha ai, për Gazetën Insajderi.

Reklamë

“Vuçiqi ende nuk është në lojë por ai është duke u përgatitur për lojën. Ai është duke pritur për momentin e duhur” – vijoi ai.

Janiç, po ashtu parashikoi se kriza do të zgjidhet në ditët e fundit të muajit tetor, në një takim në Bruksel me Miroslav Lajcak.

“Jam shumë i sigurt që në fund gjithçka do të përfundojë në dialog në fund të tetorit me Lajcak. Por ndërkohë Vucic do tentojë ta paraqes vetën si lideri i Ballkanit Perëndimor, duke tentuar të qetësojë dhe menaxhojë efektet negative të politikave të Kurtit”.

“E di që është një lojë shumë e rrezikshme që mund të përdoret për zgjedhje lokale. Vucicit i duhet kjo krizë duke pasur në konsideratë zgjedhjet e përgjithshme parlamentare në Serbi që do të mbahen në qershor të vitit të ardhshëm” – përfundoi ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sekretari amerikan: Do të punojmë për forcimin e partneritetit me Serbinë

Sekretari amerikan: Do të punojmë për forcimin e partneritetit me Serbinë

Ministri Mehaj mbështetet fuqishëm nga autoritetet e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së

Ministri Mehaj mbështetet fuqishëm nga autoritetet e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së

Kapen 15.000 mijë litra alkool i prodhuar ilegalisht në Gjakovë

Kapen 15.000 mijë litra alkool i prodhuar ilegalisht në Gjakovë

KS i OKB-së mban nesër sesionin e rregullt për Kosovën

KS i OKB-së mban nesër sesionin e rregullt për Kosovën

Bie numri i të vaksinuarve, vetëm 7 mijë e 154 doza u dhanë

Bie numri i të vaksinuarve, vetëm 7 mijë e 154 doza u dhanë

Rasti i polices nga Gjilani që vrau familjarët e më pas veten, çka deklaroi në Gjykatë dëshmitari

Rasti i polices nga Gjilani që vrau familjarët e më pas veten, çka deklaroi në Gjykatë dëshmitari

Mësimi më 18 tetor do të mbahet online në shkollat që do të shërbejnë si qendra votimi

Mësimi më 18 tetor do të mbahet online në shkollat që do të shërbejnë si qendra votimi

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot asnjë viktimë nga COVID-19

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot asnjë viktimë nga COVID-19

Vuçiq: Do t’i mbrojmë serbët në Kosovë, si?- uroj të mos vijë puna ta shihni

Vuçiq: Do t’i mbrojmë serbët në Kosovë, si?- uroj të mos vijë puna ta shihni

KMDLNJ reagon ndaj Borrellit për shkak të deklaratave rreth aksionit në veri

KMDLNJ reagon ndaj Borrellit për shkak të deklaratave rreth aksionit në veri

Mustafa i reagon Kurtit: Kur shkarkove Veliun ne ishim shqiptarë, me serbët pakicë është pak më ndryshe

Mustafa i reagon Kurtit: Kur shkarkove Veliun ne ishim shqiptarë, me serbët pakicë është pak më ndryshe

Dëshmitari i katërt kundër Mustafës përfundon dëshminë në Hagë

Dëshmitari i katërt kundër Mustafës përfundon dëshminë në Hagë

Luta e Shpresa marrin mbështetje të jashtëzakonshme nga gratë e Lladovës

Luta e Shpresa marrin mbështetje të jashtëzakonshme nga gratë e Lladovës

Kurti në Samitin e Ballkanit Perëndimor: Nuk mund të ecet përpara duke injoruar mësimet nga historia, as realitetet aktuale

Kurti në Samitin e Ballkanit Perëndimor: Nuk mund të ecet përpara duke injoruar mësimet nga historia, as realitetet aktuale

Pranon fajësinë e akuzuara që e ngacmoi profesorin, i kërkon falje dhe premton se nuk do ta përsëris

Pranon fajësinë e akuzuara që e ngacmoi profesorin, i kërkon falje dhe premton se nuk do ta përsëris

Konjufca priti në takim ambasadorin e Kanadasë, Alan Bowman

Konjufca priti në takim ambasadorin e Kanadasë, Alan Bowman