Ish-ministrja ankohet se ka persona që paguhen pa shkuar në punë

18.10.2021 14:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ish-ministrja ankohet se ka persona që paguhen pa shkuar në punë

Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike të hënën ka shqyrtuar Raportin Vjetor të Auditimit për vitin 2020

Të ftuar në këtë komision ishin ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe Auditorja e Përgjithshme Vlora Spanca.
Spanca para deputetëve prezantoi raportin e auditimit duke theksuar rëndësinë e këtij raporti dhe konkluzionet e nxjerra.

“Fokusi jonë kryesor ka qenë transparenca dhe kontrolli i zbatimit të rekomandimeve në kuadër të këtij raporti. Konkluzioni jonë është se po bëhen përmasime në llogaritë financiare”.

“Mund të them që gjendja më e rënduar e raportimit financiar vazhdon të jetë te ndërmarrjet publike. Raporti i prezantuar sot është raporti i prezantuar nga Qeveria për vitin 2020 që përmban 90 raporte dhe 12 auditime publike dhe 11 auditime të performancës”, tha Spanca.

Tutje Spanca tha se tashmë kanë nisur planin e veprimit për raportin e auditimit nga Qeveria.

“Tashmë kemi pranuar planin e veprimit për raportin e auditimit nga Qeveria për vitin 2020 dhe presim që të nisim punën”.

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati gjatë këtij komisioni tha se

“Ministria e Financave ka përgatitur planin e 38 rekomandimeve që kanë të bëjnë me llogaridhënien dhe transparencës”, tha Murati.

Kryetarja e këtij Komisioni Hykmete Bajrami adresoi disa nga problemet që ka parë në raport e cila theksoi se është dashur që kjo ministri të kompensojë 44 milionë euro, shkruan EO.

“Është dashur që të kompensohen 44 milionë euro, por që ndoshta kjo e zbut pak sepse ka ndikuar edhe situata pandemike”.

“Ne si Komision kemi vendosur që pas shqyrtimit të këtij raporti të merremi me të gjitha organizatat buxhetore”.

Drejtori i Thesarit të shtetit, Ahmet Ismaili, u përgjigj në pyetjen e Bajrami lidhur me pasqyrat financiare, duke theksuar se ka nevojë për rishikim.

“Nuk pranojmë që sistemet paralele të keqpërdoren, por edhe të hyrat e pasqyrave financiare kanë nevojë për rishikim. Ne kemi vënë në theks se ky numër nuk duhet të jetë por që pasqyrat financiare e japin një gjë të tillë”.

Deputetii VV-së Eman Rrahmani pyeti ministrin rreth problemeve që organizatat buxhetore kanë në sistemin elektronik E-pasuria, për të bërë deklarimin e pasurisë.

Ai poashtu pyeti se sa është vlera e huamarrjeve që Kosova ka paguar pa shfrytëzuar asgjë nga huamarrja.

“Deklarimet në sistemin E-pasuria një ndër raportimet është se ky sistem lëshohet vetëm për pesë ose gjashtë ditë ku organizatat buxhetore e kanë problem për me i raportuar pasuritë. Poashtu dua të pyes ministrin tek financimi apo huamarrja a keni arritur me nxjerr që sa është vlera që Kosova ka pagu pa e shfrytëzuar as edhe një cent nga huamarrjet”.

Ministri Murati tha se nuk ka një shifër të saktë të tarifave, por që përafrohet në 2 deri në 3 milionë euro, tarifa që janë dhënë në dispozicion dhe nuk janë shfrytëzuar.

“Sa i përket tarifave që kanë paguar nuk e kam këtë të dhënë, por nëse është për pesë vitet e fundit mund të përafrohet tek 2-3 milionëshi pra bëhet fjalë për tarifat e zotimit që janë dhënë në dispozicion dhe nuk janë shfrytëzuar.

Deputetja Bajrami pyeti poashtu ministrin se çfarë është punuar për tarifat dhe shpronësimet e rrugës Kiev-Sahaq, raporton EO.

“Sa i përket projektit të rrugës Kiev-Sahaq e dimë që ka keqpërdorime të shpronësimit dhe jemi duke e rishikuar edhe këtë”, u përgjigj ministri Murati.

Drejtori i Thesarit lidhur me problemet në sistemin E-pasuria tha se ka dijeni që ka probleme.

Ish-ministrja Bajrami ka pyetur drejtorin se a është në dijeni që ka persona që nuk janë duke punuar por janë duke u paguar.

Me këtë rast drejtori i Thesarit tha se do që të përfshihet aspak.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Akuza të rënda ndaj komisionerit evropian: Hahn i përfshirë në afera korruptive

Akuza të rënda ndaj komisionerit evropian: Hahn i përfshirë në afera korruptive

“Ku e gjete që na e solle doktor?”/ Demokrati-Berishës: E more thri, e bëre morr, tani do të të hajë! Ka dy fjalë edhe për Yuri Kim

“Ku e gjete që na e solle doktor?”/ Demokrati-Berishës: E more thri, e bëre morr, tani do të të hajë! Ka dy fjalë edhe për Yuri Kim

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

Ganezja: Më martoi për letra, shqiptari do të më marrë fëmijën

Abbott: Qeveria të dëgjojë me kujdes shqetësimet e partnerëve ndërkombëtarë për procesin e Vettingut

Abbott: Qeveria të dëgjojë me kujdes shqetësimet e partnerëve ndërkombëtarë për procesin e Vettingut

Pacolli “provokon” Kurtin në lidhje me pikturat e vendosura në hollin e Kuvendit

Pacolli “provokon” Kurtin në lidhje me pikturat e vendosura në hollin e Kuvendit

Sonte pritet të lëshohet në punë Blloku A4 i Termocentralit ‘Kosova-A’

Sonte pritet të lëshohet në punë Blloku A4 i Termocentralit ‘Kosova-A’

Barrierat në shoqëri më të rënda se invaliditeti

Barrierat në shoqëri më të rënda se invaliditeti

Kurti-Jasharit: Ushtria si vazhdimësi e UÇK-së është shtylla mbi të cilën mbështetet Republika jonë

Kurti-Jasharit: Ushtria si vazhdimësi e UÇK-së është shtylla mbi të cilën mbështetet Republika jonë

Gjykata Supreme refuzon kërkesën e VV-së për zgjedhjet në Prizren

Gjykata Supreme refuzon kërkesën e VV-së për zgjedhjet në Prizren

Të hënën, Kuvendi shqyrton pikat e papërfuduara të pesë seancave

Të hënën, Kuvendi shqyrton pikat e papërfuduara të pesë seancave

Bajqinovci: Nuk ka vendim e as dhënie në shfrytëzim të pajisjeve ushtarake për policinë

Bajqinovci: Nuk ka vendim e as dhënie në shfrytëzim të pajisjeve ushtarake për policinë

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Samiti për demokraci përballë ndasive politike

Ministri Sveçla mori pjesë në forumin ministerial në Brdo të Sllovenisë

Ministri Sveçla mori pjesë në forumin ministerial në Brdo të Sllovenisë

Përveç zyrtarëve komunalë, policia arrestoi edhe 19 qytetarë që dyshohen për dallavere me subvencione

Përveç zyrtarëve komunalë, policia arrestoi edhe 19 qytetarë që dyshohen për dallavere me subvencione

Asnjë i vdekur dhe 13 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 13 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Haradinaj: Personat me Aftësi të Kufizuara janë pjesë e rëndësishme e shoqërisë sonë

Haradinaj: Personat me Aftësi të Kufizuara janë pjesë e rëndësishme e shoqërisë sonë