Irani po heq kamerat nga centralet bërthamore, po bie marrëveshja

11.06.2022 23:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Irani po heq kamerat nga centralet bërthamore, po bie marrëveshja

Irani ka filluar të heq kamerat e monitorimit nëpër centralet e veta bërthamore, që ishin vënë më herët nga Agjencia Atomike Ndërkombëtare.

Një hap i këtillë është parë me frikë nga negociatorët e përfshirë për të arritur një marrëveshje të re bërthamore me Iranin, sepse vendi islamik do të ketë mungesë vëzhgimi për të parë se si do ta përdorë uraniumin e pasuruar dhe deri në ç’pikë do ta pasurojë atë.

Rafael Grossi, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike në varësi të OKB-së mbajti një konferencë shtypi ku tha se Irani ka filluar të heqë 27 kamera vëzhgimi nga centalet bërthamore në vend. Grossi paralajmëroi se masa mund të jetë një goditje gati fatale për shanset për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore me Iranin të vitit 2015.

Disa prej fuqive më të rëndësishme ndërkombëtare ishin përfshirë në negociatat me Iranin, në Vjenë, dhe palët kishin shpresë për një marrëveshje të rëndësishmë dhe frytdhënëse me Republikën islamike. Kjo masë e ndërmarrë nga Irani mund të sjellë pasoja te negociatat në Vjenë.

Masa sipas ekspertëve mund të ketë ardhur edhe si hakmarrje ndaj një rezolute të kaluar nga aleatët perëndimorë që thonë se Irani ka dështuar që të shpjegojë gjetjen e gjurmëve të uraniumit në vende të padeklaruara më herët. Kina dhe Rusia ndërkaq votuan kundër kësaj rezolute, transmeton oranews.

Irani dhe fuqitë botërore ranë dakord në vitin 2015 për një marrëveshje bërthamore. Në vitin 2018, presidenti Trump tërhoqi në mënyrë të njëanshme SHBA-në nga marrëveshja. Bisedimet vijojnë në Vjenë ndërsa ekspertët thonë se Irani ka pasuruar mjaftueshëm uranium deri në 60 për qind për të prodhuar një armë bërthamore. Irani këmbëngul se programi i tij është për qëllime paqësore, por Izraeli ka kërcënuar në të kaluarën se do të kryente një sulm parandalues ndaj Iranit. Situata është e rrezikshme dhe e koklavitur në Lindjen e Mesme.

Irani dhe fuqitë botërore ranë dakord në vitin 2015 për një marrëveshje bërthamore. Në vitin 2018, presidenti Trump tërhoqi në mënyrë të njëanshme SHBA-në nga marrëveshja. Bisedimet vijojnë në Vjenë ndërsa ekspertët thonë se Irani ka pasuruar mjaftueshëm uranium deri në 60 për qind për të prodhuar një armë bërthamore. Irani këmbëngul se programi i tij është për qëllime paqësore, por Izraeli ka kërcënuar në të kaluarën se do të kryente një sulm parandalues ndaj Iranit. Situata është e rrezikshme dhe e koklavitur në Lindjen e Mesme.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Sheholli: Çmimi i rrymës në veri do të jetë më i ulët se në pjesën tjetër të Kosovës

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës