Ibishi: Vuçiqi po bën luftë psikologjike duke mobilizuar xhandarmërinë, ai e di deri ku mund të shkojë

21.09.2021 21:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ibishi: Vuçiqi po bën luftë psikologjike duke mobilizuar xhandarmërinë, ai e di deri ku mund të shkojë

Eksperti i sigurisë dhe ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Nuredin Ibishi e konsideron të qëlluar vendimin e Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit për targat me Serbinë.

Ibishi në RTV Dukagjini thotë se situata në veri mund të jetë e rrezikshme sidomos gjatë orëve të natës ku sipas tij një incident i vogël mund të sjellë deri në eskalimin e situatës.

“Protestuesit serb duket se janë shumë të strukturuar dhe jo rastësisht janë grumbulluar menjëherë në pikat kufitare”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Eksperti thotë se reagimi me kohë i njësive speciale ka mundur të mbajë gjendjen nën kontroll.

“Po të kishte vetëm policë kufitarë e doganierë, përsëri do të kalleshin pikat kufitare siç ka ndodhur më parë, por raporti i forcave e ka evituar një situatë të tillë”.

Ai thotë se policia ishte e pajisur mjaft mirë me pajisje armatimi për të përballuar çdo lloj reagimi vandalist të protestuesve.

Ibishi shton se lëvizja e ushtrisë nga Vuçiqi është vetëm veprim politik, pasi sipas tij ai e di ku është kufiri me Kosovën.

“Vuçiqi e di se deri ku mund të shkojë. Ai e di që nuk mund të shkelë tërësinë territoriale të Kosovës pasi aty e pret NATO. Ata e kanë pësuar njëherë nga NATO, nëse vijnë mund ta pësojnë edhe njëherë tjetër”.

Eksperti i sigurisë thotë se Serbia po bënë luftë psikologjike duke mobilizuar xhandarmërinë.

“Është një luftë psikologjike dhe speciale, pasi KFOR-i është edhe mision i Kombeve të Bashkuara në bazë të rezolutës 1244”, shtoi tutje Ibishi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministri Mehaj mbështetet fuqishëm nga autoritetet e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së

Ministri Mehaj mbështetet fuqishëm nga autoritetet e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së

Kapen 15.000 mijë litra alkool i prodhuar ilegalisht në Gjakovë

Kapen 15.000 mijë litra alkool i prodhuar ilegalisht në Gjakovë

KS i OKB-së mban nesër sesionin e rregullt për Kosovën

KS i OKB-së mban nesër sesionin e rregullt për Kosovën

Bie numri i të vaksinuarve, vetëm 7 mijë e 154 doza u dhanë

Bie numri i të vaksinuarve, vetëm 7 mijë e 154 doza u dhanë

Rasti i polices nga Gjilani që vrau familjarët e më pas veten, çka deklaroi në Gjykatë dëshmitari

Rasti i polices nga Gjilani që vrau familjarët e më pas veten, çka deklaroi në Gjykatë dëshmitari

Mësimi më 18 tetor do të mbahet online në shkollat që do të shërbejnë si qendra votimi

Mësimi më 18 tetor do të mbahet online në shkollat që do të shërbejnë si qendra votimi

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot asnjë viktimë nga COVID-19

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, sot asnjë viktimë nga COVID-19

Vuçiq: Do t’i mbrojmë serbët në Kosovë, si?- uroj të mos vijë puna ta shihni

Vuçiq: Do t’i mbrojmë serbët në Kosovë, si?- uroj të mos vijë puna ta shihni

KMDLNJ reagon ndaj Borrellit për shkak të deklaratave rreth aksionit në veri

KMDLNJ reagon ndaj Borrellit për shkak të deklaratave rreth aksionit në veri

Mustafa i reagon Kurtit: Kur shkarkove Veliun ne ishim shqiptarë, me serbët pakicë është pak më ndryshe

Mustafa i reagon Kurtit: Kur shkarkove Veliun ne ishim shqiptarë, me serbët pakicë është pak më ndryshe

Dëshmitari i katërt kundër Mustafës përfundon dëshminë në Hagë

Dëshmitari i katërt kundër Mustafës përfundon dëshminë në Hagë

Luta e Shpresa marrin mbështetje të jashtëzakonshme nga gratë e Lladovës

Luta e Shpresa marrin mbështetje të jashtëzakonshme nga gratë e Lladovës

Kurti në Samitin e Ballkanit Perëndimor: Nuk mund të ecet përpara duke injoruar mësimet nga historia, as realitetet aktuale

Kurti në Samitin e Ballkanit Perëndimor: Nuk mund të ecet përpara duke injoruar mësimet nga historia, as realitetet aktuale

Pranon fajësinë e akuzuara që e ngacmoi profesorin, i kërkon falje dhe premton se nuk do ta përsëris

Pranon fajësinë e akuzuara që e ngacmoi profesorin, i kërkon falje dhe premton se nuk do ta përsëris

Konjufca priti në takim ambasadorin e Kanadasë, Alan Bowman

Konjufca priti në takim ambasadorin e Kanadasë, Alan Bowman

ZPS thotë se gjatë tetorit nuk është në gjendje të paraqesë dosjen paraprake në rastin e Thaçit e të tjerëve

ZPS thotë se gjatë tetorit nuk është në gjendje të paraqesë dosjen paraprake në rastin e Thaçit e të tjerëve