I vihet flaka veturës së Policisë së Kosovës në Veri

E publikuar: 26/05/2023 14:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Tensionet po vazhdojnë në veri të vendit. Një veturë e policisë është përfshirë nga flakët janë hedhur edhe shok-bomba.

Policia e Kosovës përdori edhe gaz lotsjellës për t’i shpërndarë qytetarët e tubuar para objektit komunal në Zveçan – komunë e banuar me shumicë serbe në pjesën veriore të vendit.

Paraprakisht, policia njoftoi se po asistonte kryetarët e rinj të komunave veriore: Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, për të hyrë në objektet zyrtare të komunave përkatëse.

Udhëheqësit e këtyre komunave me shumicë serbe – që të gjithë shqiptarë – u betuan një ditë më herët në ndërtesa publike, si shkollat, për shkaqe të sigurisë.