Hoxhaj: Merkel u bë bazamenti i politikës perëndimore karshi Serbisë

15.09.2021 10:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoxhaj: Merkel u bë bazamenti i politikës perëndimore karshi Serbisë

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka folur rreth vizitës së kancelares Angela Merkel në Tiranë.

Hoxhaj fillimisht tha se Angela Merkel me vizitën e saj në Shqipëri i dha kryeqytetit shqiptar një peshë të veçantë në Ballkan.

Me tutje Enver Hoxhaj ka vlerësuar kontributin e Agela Merkel në pavarësimin e Kosovës dhe në njohjet nga shtete me gjeografi botërore.

Madje ai ka kujtuar edhe vizitën që bëri Merkel në Beograd në vitin 2011, ku e kishte kushtëzuar anëtarësimin e Serbisë në BE me arritjen e marrëveshjes obligative ligjore me Kosovën, qe edhe sot ne vitin 2021 nuk është arritur.

“Mund të pyesim: a kam pritur dhe besuar në vitin 2011, se Kosova dhe Serbia deri në vitin 2021, pësmes një marrvëshje të tillë, do ta njohin njëra-tjetrën? Po! Dhe sot shumëkush bart përgjegjësi që nuk ka ndodhur një gjë e tillë”,ka shkruar Hoxhaj.

Postimi i plotë i deputetit Hoxhaj:

Dje Angela Merkel vizitoi Shqipërinë, duke mbledhur në Tiranë të gjithë liderët e rajonit. Me këtë, s’ka dyshim, i dha kryeqytetit shqiptar një peshë të veçantë në Ballkan! Megjithatë, as për të nuk mungojnë vlerësimet, nga më të ndryshmet, për rolin e saj në raport me Kosovën, shqiptarët dhe Ballkanin.
Nuk dua të ndalem në detaje për rolin e Angela Merkelit në pavarësimin e Kosovës (Bashkim Evropian, G7, Këshillin e Sigurimit të OKB-së), as në njohjet nga shtete me gjeografi botërore, as në anëtarësimin në organizata ndërkombëtare, as në Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit dhe marrëveshjen e prillit të 2013-ës. Për shkak të detyrës që kisha në këtë periudhë, e di se ku dhe sa e ka ndihmuar ajo personalisht dhe qeveria e saj, Kosovën!
Por dua të ndalem e të potencoj një fakt. Atë që sot e quajmë marrëveshje obligative ligjore! Kur në gusht të vitit 2011, Merkel e vizitoi Beogradin, e kushtëzoi anëtarësimin e Serbisë në BE me arritjen e marrëveshjes obligative ligjore me Kosovën! Më tutje, qëndrimi i saj në 2011 bëri që deri në vitin 2013 (shtatë pikat e Bundestagut, non-paper gjermano-britanik) kushti gjerman të shndërrohet në qëndrim e kusht evropian për Serbinë. U bë bazamenti i politikës perëndimore karshi Serbisë. Deri sot!
Mund të pyesim: a kam pritur dhe besuar në vitin 2011, se Kosova dhe Serbia deri në vitin 2021, pësmes një marrvëshje të tillë, do ta njohin njëra-tjetrën? Po! Dhe sot shumëkush bart përgjegjësi që nuk ka ndodhur një gjë e tillë. Sepse është mirë i njohur fakti se një dekadë politike përcaktohet nga njeriu, ndërsa një shekull përcaktohet nga ngjarjet!
Kur dikush si Angela Merkel qëndron në politikë pothuajse dy dekada, atëherë rrjedha e politikës përcaktohet sa nga individi, aq edhe nga ngjarjet.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


U akuzua se sulmoi një anëtar të Demokratëve për Drenasin, flet Ramiz Lladrovci

U akuzua se sulmoi një anëtar të Demokratëve për Drenasin, flet Ramiz Lladrovci

Demokratët për Drenasin: Ramiz Lladrovci sulmon fizikisht Fatmir Dugollin

Demokratët për Drenasin: Ramiz Lladrovci sulmon fizikisht Fatmir Dugollin

“Ballkani i hapur”: Në Fletoren Zyrtare të Shqipërisë publikohet memorandumi për lehtësimin e tregtisë

“Ballkani i hapur”: Në Fletoren Zyrtare të Shqipërisë publikohet memorandumi për lehtësimin e tregtisë

Vdekja misteroze e rusëve në Kavajë, media ruse publikon fotot: mamaja vuante nga kanceri

Vdekja misteroze e rusëve në Kavajë, media ruse publikon fotot: mamaja vuante nga kanceri

Grenell: Dollarët e amerikanëve shkojnë dëm duke financuar UNMIK-un

Grenell: Dollarët e amerikanëve shkojnë dëm duke financuar UNMIK-un

Kurti: Njohja e shtetësisë së Kosovës nga Serbia nuk ka alternativë

Kurti: Njohja e shtetësisë së Kosovës nga Serbia nuk ka alternativë

Brnabiq: Frikësohem se do ta humbim shansin historik për kompromis me Kosovën

Brnabiq: Frikësohem se do ta humbim shansin historik për kompromis me Kosovën

Shefi i stafit të Osmanit për Selakoviqin: Gënjeshtra është formë e patriotizmit serb

Shefi i stafit të Osmanit për Selakoviqin: Gënjeshtra është formë e patriotizmit serb

“Turp ju qoftë” – Vuçiq sulmon ambasadorët që mbështetën aksionin e Policisë së Kosovës në veri

“Turp ju qoftë” – Vuçiq sulmon ambasadorët që mbështetën aksionin e Policisë së Kosovës në veri

Ambasadori në ikje i SHBA-së në Beograd: Ka një dallim të qartë mes regjimit të Millosheviqit dhe udhëheqjes së Vuçiqit

Ambasadori në ikje i SHBA-së në Beograd: Ka një dallim të qartë mes regjimit të Millosheviqit dhe udhëheqjes së Vuçiqit

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni: