Hoxhaj: Kandidati për president duhet t’i takojë PDK-së, nuk kemi vota për partitë e tjera

02.12.2020 14:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoxhaj: Kandidati për president duhet t’i takojë PDK-së, nuk kemi vota për partitë e tjera

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Enver Hoxhaj, në një konferencë për media ka folur për zgjedhjene e presidentit të Kosovës.

Hoxhaj tha se kandidati duhet t’i takojë Partisë Demokratike.

“Sa i takon temës së presidentit ne kemi debatuar kohëve të fundit në Partinë Demokratike të Kosovës. PDK-ja është opozitë dhe do të mbetet opozitë. Por, janë katër ose pesë tema nacionale që kërkohet konsensus nacional. Një temë e tillë është edhe kjo e Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike, tema e dytë është zgjedhja e presidentit”.

“Presidenti që zgjidhet në Kuvendin e Kosovës, nuk është presidenti vetëm i partive që janë në Qeveri, i shumicës parlamentare në pushtet. Është president edhe i opozitës dhe krejt qytetarëve të Kosovës. Prandaj nëse ka kërkesa prej kolegëve në Qeveri që ta marrin mbështetjen e Partisë Demokratike të Kosovës, ne jemi të gatshëm që të ulem dhe që të bisedojmë. Por, në atë rast edhe kandidati duhet të jetë i Partisë Demokratike të Kosovës”.

I pari i PDK-së theksoi se nuk ka vota për kandidatët e partive të tjera.

“Ne e dijmë presidenti i vendit, është president i vendit, është kreu i shtetit por ju e dini që më herët këtë pozitë e ka pasur Hashim Thaçi, i cili ka qenë kryetar i PDK-së, ai ka hequr dorë nga posti i kryetarit të partisë për tu zgjedhur president. Atij i është ndërprerë mandanti dhunshëm nga Gjykata Kushtetuese”.

“Dhe ne kërkojmë që me votat e PDK-së ky mandat t’i kandidatit të Partisë Demokratike të Kosovës. Nuk kemi vota për kandidatët e partive të tjera”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vetëvendosje paraqet ankesë në PZAP para mbylljes së afatit

Vetëvendosje paraqet ankesë në PZAP para mbylljes së afatit

Mustafa: Vjosa Osmani po sillet si rebele, pas kërcënimit ndaj KQZ’së s’meriton të jetë në Presidencë

Mustafa: Vjosa Osmani po sillet si rebele, pas kërcënimit ndaj KQZ’së s’meriton të jetë në Presidencë

Osmani: Nëse përsëriten situatat sikurse dje, detyrohem të mbrojë integritetin e KQZ-së

Osmani: Nëse përsëriten situatat sikurse dje, detyrohem të mbrojë integritetin e KQZ-së

Gjyqtari i Hagës argumenton moslirimin e Veselit me të kaluarën e tij në SHIK

Gjyqtari i Hagës argumenton moslirimin e Veselit me të kaluarën e tij në SHIK

Hoti: Do të kujdesemi që VV-ja të mos vijë kurrë në pushtet

Hoti: Do të kujdesemi që VV-ja të mos vijë kurrë në pushtet

Bizneset, të pakënaqura me ndihmën e qeverisë

Bizneset, të pakënaqura me ndihmën e qeverisë

Tre të vdekur dhe 379 raste me COVID-19

Tre të vdekur dhe 379 raste me COVID-19

Kandidati për deputet i PDK-së ftohet nga Specialja

Kandidati për deputet i PDK-së ftohet nga Specialja

Analistët Weber dhe Serwer: SHBA dhe BE t’i japin fund problemit Kosovë-Serbi

Analistët Weber dhe Serwer: SHBA dhe BE t’i japin fund problemit Kosovë-Serbi

Mos certifikimi i kandidatëve, KQZ: Do të presim vendimin e PZAP-it

Mos certifikimi i kandidatëve, KQZ: Do të presim vendimin e PZAP-it

Bytyçi i PDK’së: Vota e jonë kundër certifikimit të listave do të mbahet mend

Bytyçi i PDK’së: Vota e jonë kundër certifikimit të listave do të mbahet mend

Kontrata Kolektive e Arsimit do të zbatohet me përfshirjen e Asociacionit të Komunave

Kontrata Kolektive e Arsimit do të zbatohet me përfshirjen e Asociacionit të Komunave

Për deputet më propozuan shumë anëtarë dhe shokë nga Vetëvendosja, synojmë mbi 60 mandate

Për deputet më propozuan shumë anëtarë dhe shokë nga Vetëvendosja, synojmë mbi 60 mandate

“Ekonomia e Kosovës në gjendje të rëndë, goditje të tillë s’ka pasur në 20 vite”

“Ekonomia e Kosovës në gjendje të rëndë, goditje të tillë s’ka pasur në 20 vite”

Kryetari i Zyrës për Certifikim pas vendimit të KQZ’së: E padrejtë të futen në një “thes” veprat penale të kandidatëve

Kryetari i Zyrës për Certifikim pas vendimit të KQZ’së: E padrejtë të futen në një “thes” veprat penale të kandidatëve

“Daka veproi si marionetë e kumbarëve, por LVV-në nuk e ndalin dot”

“Daka veproi si marionetë e kumbarëve, por LVV-në nuk e ndalin dot”