Hovenier: Jemi të mahnitur me përparimin e FSK-së, Kosova po shndërrohet në një eksportuese të sigurisë

E publikuar: 21/05/2023 13:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeffrey Hovenier tha se në kontekstin e luftës në Ukrainë, “Defender Europe”, ushtrimi i madh ushtarak ndërkombëtar në rajonin e Ballkanit, “është e nevojshme të vihet në pah”.

Hovenier në ceremoninë e fillimit të këtij ushtrimi të madh tha se “kjo është ndërmarrja më e madhe dhe më ambicioze që FSK-ja e ka ndërmarrë deri më tani”.

Ambasadori amerikan tha se janë të mahnitur me përparimin e ushtrisë së Kosovës.

“Në më pak se 4 vjet prej krijimit të FSK-së kemi qenë të mahnitur dhe të lumtur me përparimin e FSK-së dhe me mirënjohjet e shumta për punën e saj profesionale”, tha ai.

Hovenier tha se tani “Kosova po shndërrohet edhe në një eksportuese të sigurisë në rajon dhe botë”.