Hoti: Ai që kundërshton marrëveshjen e Uashingtonit, promovon interesa ruse dhe kineze

30.06.2021 22:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti: Ai që kundërshton marrëveshjen e Uashingtonit, promovon interesa ruse dhe kineze

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti tha se marrëveshja e Washingtonit është marrëveshja politike me e rëndësishme që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës.

Sipas Hotit Qeveria Kurti me qasjen ndaj kësaj marrëveshje është duke i dëmtuar raportet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

”Në qeverinë e Kosovës u dorëzua studimi i fizibilitetit për liqenin e Ujmanit dhe ata tash kur pyeten thonë se nuk e kanë lexuar, dhe kjo qasje e tyre është lëndim i raporteve me partnerin kryesor që e kemi, me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”.

”Marrëveshja e Washingtonit është marrëveshja më e rëndësishme që ka nënshkruar shteti i Kosovës që nga shpallja e pavarësisë. Ata e kanë kritikuar për të ndërtuar kauza të rrejshme, dhe tash po del që janë vërtetë kauza të rrejshme”.

”Doli raporti për liqenin e Ujmanit dhe aty vendosen qartë parimet teknike për menaxhimin e ujërave ndërkombëtare që janë në territorin e dy vendeve dhe mua më kanë akuzuar për futjen e kësaj pike në marrëveshje, sepse e cenon sovranitetin e Kosovës, më thoni ju mua tani a e cenon ky studim sovranitetin e Kosovës? pra e shihni që është mashtrim tipik. Prandaj me këtë qasje këta do ta izolojnë veten por edhe vendin”, tha Hoti në Rubikon të Klan Kosovës.

Tutje Hoti tha se moszbatimi i marrëveshjes së Uashingtonit do të ishte një humbje e madhe për Kosovën në aspektin ekonomik, por edhe atë të interesave strategjike të vendit.

”Mos zbatimi i kësaj marrëveshje është humbje e madhe sepse për 3 ose 4 vite mund të sjellë investime që shkojnë në rreth 1 miliard dollarë amerikanë në Kosovë në forma të ndryshme investime publike dhe private, por përtej kësaj kjo marrëveshje ka rëndësi strategjike sepse nëse e studioni me kujdes këtë marrëveshje ka elemente që e lidhin komplet regjionin me Amerikën, me perëndimin, me furnizimin e gaz, me energji, me 5G edhe çështje të tjera, pra është e rëndësisë strategjike për ruajtjen e influencës perëndimore dhe për të ndaluar influencën e Rusisë dhe Kinës”.

Sipas ish- kryeministrit Hoti, kushdo që e kundërshton marrëveshjen e Washingtonit është duke i promovuar interesat Ruse e Kineze në Kosovë.

”Këtë po e them për herë të parë; ai që e kundërshton marrëveshjen e Washingtonit në Kosovë, ose në cilin do prej vendeve të rajonit, sepse në Serbi e kundërshtojnë marrëveshjen e Washingtonit sepse e dinë çfarë është kjo marrëveshje, ai që e kundërshton me vetëdije ose pa vetëdije promovon interesa ruse dhe kineze në Kosovë”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abdixhiku për Kurtin: Nuk po din bre burrë, po mendon si në shekullin e 19-të

Abdixhiku për Kurtin: Nuk po din bre burrë, po mendon si në shekullin e 19-të

Deputetja e LDK-së: Tezja ime vdiq për shkak të ndaljes së rrymës, ishte me oksigjenoterapi

Deputetja e LDK-së: Tezja ime vdiq për shkak të ndaljes së rrymës, ishte me oksigjenoterapi

Armend Muja i përgjigjet vëllait të tij që tha se Thaçi do ta zgjidhte krizën e rrymës: Është i manipuluar

Armend Muja i përgjigjet vëllait të tij që tha se Thaçi do ta zgjidhte krizën e rrymës: Është i manipuluar

Gjykata Kushtetuese nuk e vlerëson jokushtetuese pagesën e rrymës për serbët në veri

Gjykata Kushtetuese nuk e vlerëson jokushtetuese pagesën e rrymës për serbët në veri

Kur mund ta merrni dozën e tretë të vaksinës, flasin nga Ministria e Shëndetësisë

Kur mund ta merrni dozën e tretë të vaksinës, flasin nga Ministria e Shëndetësisë

Kurti u bën thirrje mërgimtarëve që të vaksinohen: Le t’i respektojmë në përpikmëri masat

Kurti u bën thirrje mërgimtarëve që të vaksinohen: Le t’i respektojmë në përpikmëri masat

Kush e solli ekspertin gjerman në TC “Kosova B”? KEK-u: Nuk është hera e parë që i kontraktojmë

Kush e solli ekspertin gjerman në TC “Kosova B”? KEK-u: Nuk është hera e parë që i kontraktojmë

Izraeli emëron ambasadorin e tij për Kosovë

Izraeli emëron ambasadorin e tij për Kosovë

Rizvanolli akuzon KEDS-in: Nuk po i respekton rregullat e lojës

Rizvanolli akuzon KEDS-in: Nuk po i respekton rregullat e lojës

Deliu: Kemi kryeministër të aftë për të krijuar kriza, por të paaftë për t’i zgjidhur

Deliu: Kemi kryeministër të aftë për të krijuar kriza, por të paaftë për t’i zgjidhur

SHBA-ja ndihmon Ukrainën që të forcojë kufijtë me Rusinë

SHBA-ja ndihmon Ukrainën që të forcojë kufijtë me Rusinë

Vendet ku nesër nuk do të ketë rrymë

Vendet ku nesër nuk do të ketë rrymë

Grenell-Kurtit: Ktheje mbrapsht vendimin për refuzimin e gazsjellësit amerikan e evropian

Grenell-Kurtit: Ktheje mbrapsht vendimin për refuzimin e gazsjellësit amerikan e evropian

Supremja e kthen në rigjykim rastin e Todsijeviqit për nxitje të urrejtjes

Supremja e kthen në rigjykim rastin e Todsijeviqit për nxitje të urrejtjes

Franca u ofron bonuse mujore infermierëve në repartet intensive

Franca u ofron bonuse mujore infermierëve në repartet intensive

967 vaksina administrohen për 24 orët e fundit në Kosovë

967 vaksina administrohen për 24 orët e fundit në Kosovë