Hekurudha e parë me shpejtësi të lartë në pronësi private e Kinës fillon funksionimin provë

30.11.2021 11:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hekurudha e parë me shpejtësi të lartë në pronësi private e Kinës fillon funksionimin provë

Hekurudha e parë me shpejtësi të lartë në pronësi private në Kinë, hekurudha e shpejtësisë së lartë Hangzhou-Taizhou, filloi funksionimin provë të premten.

Ndërtimi ka nisur në dhjetor 2017 dhe funksionimi zyrtar pritet të fillojë brenda këtij viti. Kjo linjë hekurudhore, me një shpejtësi maksimale të projektuar 350 kilometra në orë, ka një gjatësi të përgjithshme rreth 266.9 kilometra, duke përfshirë 226.3 kilometra trase të re.

Ndërtimi dhe funksionimi i hekurudhave në Kinë është menaxhuar gjithmonë nga shteti për shkak të rolit jetik në ekonomi dhe zhvillimin kombëtar. Hekurudha Hangzhou-Taizhou, që shtrihet e gjitha në provincën Zhejiang të Kinës Lindore, është pjesë e grupit të parë të tetë projekteve demonstruese të investimeve private në hekurudhën e shpejtësisë së lartë të Kinës.

Kjo është një risi në reformën e investimeve dhe financimit të hekurudhave të Kinës. Hekurudha, me një kosto rreth 44.9 miliardë juanë (7.02 miliardë dollarë), është financuar 51 për qind nga kapitali privat i drejtuar nga Grupi “Fosun”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hekurudha e parë me shpejtësi të lartë në pronësi private e Kinës fillon funksionimin provë

Hekurudha e parë me shpejtësi të lartë në pronësi private e Kinës fillon funksionimin provë

Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Shkon në 46 numri i të vdekurve nga aksidenti tragjik në Bullgari

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Trump e largoi, Biden e rikthen, Albright merr një detyrë të rëndësishme në Pentagon

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Wuhan-i, qyteti organizator i mbledhjes së 14-të të COP për ruajtjen dhe përdorimin e ligatinave

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Xi Jinping-u: Marrëdhëniet Kinë-ShBA ndodhen në një “pikë kyçe historike”

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Ministri rus i Mbrojtjes: Anija amerikane nuk ka ardhur për qëllime turistike në Detin e Zi

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

Vuçiq pasi s’u ftua në Samitin e Bidenit: Nuk prishem me Rusinë dhe Kinën për t’ia bërë qejfin dikujt

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

92 persona vdesin pas shpërthimit të cisternës me karburant (VIDEO)

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

Rreth 90 mijë ushtarë rusë janë të vendosur jo shumë larg kufirit, paralajmërojnë ukrainasit

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

“Tensione” në Samitin e G20, Macron shtyn me muskuj Boris Johnsonin

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Samiti i G20-s, “ekipi i zjarrfikësve” për të shpëtuar botën nga kriza

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

Gjenden në një shtëpi eshtrat e një djali 9-vjeçar bashkë me disa fëmijë të braktisur

SHBA-ja heq vizat për kroatët

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Mjedisi i biznesit në Hong-Kong ruan gjallërinë

Mjedisi i biznesit në Hong-Kong ruan gjallërinë

Shkatërrohet banda e trafikut të kokainës, në pranga 27 persona, sekuestrohen 80 milionë euro

Shkatërrohet banda e trafikut të kokainës, në pranga 27 persona, sekuestrohen 80 milionë euro

Pekini regjistron përmirësim në cilësinë e ajrin në 9 muajt e parë

Pekini regjistron përmirësim në cilësinë e ajrin në 9 muajt e parë