Haziri: Nga Lajçak kërkuam qartësi, përkushtim dhe siguri më të madhe në dialog (VIDEO)

17.09.2021 00:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri: Nga Lajçak kërkuam qartësi, përkushtim dhe siguri më të madhe në dialog (VIDEO)

Nënkryetari i LDK-së Lutfi Haziri ka treguar më shumë detaje për takimin që sot e kanë pasë me Emisarin Special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak.

“Nuk ka qenë takim për porosi ose mesazhe të tjera. Ka qenë më shumë rikthim në agjendë dhe fokus dialogu Kosovë-Serbi si njëra nga detyrat me prioritet të BE-së në kuadër të procesit të normalizimit të dialogut. Ky rikthim është shpresëdhënës”.

“Jemi njoftuar me qëllimet dhe angazhimet që agjenda e [Miroslav] Lajçak përfshin. Kjo është në çdo vizitë të tij, sepse Lajçak në mënyrë të rregullt viziton Prishtinën duke nënvizuar prezencën e tij dhe angazhimin e tij në këtë dialog. Ishin dy takime të liderëve. Pas zgjedhjeve të 14 shkurtit ishin disa takime të grupeve punuese që quhen grupe teknike, por nuk ka rezultate të prekshme. Nuk ka ende asnjë veprim apo hap politik që i jep oksigjen politik dialogut dhe besim që marrëveshja gjithëpërfshirëse në kornizën e saj me çështjet që janë dakorduar tash e disa kohë të ecë përpara. Ky është qëllimi dhe mesazhi kryesor – që dialogu të shkojë përpara”.

Ai, në Edicionin Special në Klan Kosova, tha se mesazhi i këtij takimi ishte “nevoja e vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi”.

“Kjo ishte tema, çështja dhe biseda kryesore që u diskutua me LDK-në dhe kryetarin e LDK-së [Lumir Abdixhiku]. Kemi konfirmuar qëndrimin tonë dhe rolin politik dhe historik të LDK-së në këto bisedme dhe të tjera sa i përket çështjes së Kosovës. Këto bisedime të formatuara në dialog për normalizim dhe si prioriritet i BE-së dhe SHBA-së natyrisht që ishte çështja kryesore që biseduam”.

A pati ndonjë kërkesë Miroslav Lajçak për rolin e LDK-së opozitare në dialogun Kosovë-Serbi?

“Ne e konfirmuam rolin tonë pa pasë nevojë për të kërkuar sqarime nga askush. Ne konfirmuam se jemi parti opozitare dhe roli jonë është opozitar në Kuvend. Ne e mbështesim dialogun. Dialogu nuk ka opsion dhe është i vetmi drejtim për Kosovën. Raportet e mira fqinjësore janë politikë e LDK-së dhe dialogu është instrument për t’i zgjidhur këto probleme”.

“Ne kërkuam qartësi, përkushtim dhe siguri më të madhe në agjendë, sepse besimi në këtë proces po luhatet. Nëse shihni zhvillimet e fundit dhe rolin e ndërmjetësve ndërkombëtarë ky besim po luhatet”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miratohet në shqyrtim të parë Projektligji për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile

Miratohet në shqyrtim të parë Projektligji për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile

Spahiu: Ka gjasë që LDK-ja e PDK-ja të bëjnë koalicion në Prishtinë, për ta fundosur Vetëvendosjen

Spahiu: Ka gjasë që LDK-ja e PDK-ja të bëjnë koalicion në Prishtinë, për ta fundosur Vetëvendosjen

Vrasja mes kusherinjëve në Batllavë, Policia del me raport

Vrasja mes kusherinjëve në Batllavë, Policia del me raport

Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati

Bekim Jashari ankohet për vjedhje votash, thotë se ka dërguar 10 ankesa në PZAP

Bekim Jashari ankohet për vjedhje votash, thotë se ka dërguar 10 ankesa në PZAP

Borrell fton Kurtin e Vuçiqin t’i kthehen dialogut

Borrell fton Kurtin e Vuçiqin t’i kthehen dialogut

Haradinaj për rezultatin e VV-së në zgjedhje: Mos qofsh në lëkurën e Kurtit

Haradinaj për rezultatin e VV-së në zgjedhje: Mos qofsh në lëkurën e Kurtit

Bartësi i listës së PD-së në Mitrovicë tallet me Agim Bahtirin: Me u kap dorë për dore po u rrezojshe vetë

Bartësi i listës së PD-së në Mitrovicë tallet me Agim Bahtirin: Me u kap dorë për dore po u rrezojshe vetë

“Europa goditet nga çmime rekord të larta të energjisë”

“Europa goditet nga çmime rekord të larta të energjisë”

Quni flet për balotazhin në Prizren, tregon se me kë do bënte koalicion

Quni flet për balotazhin në Prizren, tregon se me kë do bënte koalicion

Krasniqi për Aliun: Model i qeverisjes së përgjegjshme që PDK-ja do t’ua ofrojë qytetarëve kudo nëpër Kosovë

Krasniqi për Aliun: Model i qeverisjes së përgjegjshme që PDK-ja do t’ua ofrojë qytetarëve kudo nëpër Kosovë

Momenti i sulmit ndaj menaxhmentit të Trepçës (VIDEO)

Momenti i sulmit ndaj menaxhmentit të Trepçës (VIDEO)

1.5 milion vaksina të administruara në Kosovë, MSH: Asgjë nuk ka mbaruar akoma

1.5 milion vaksina të administruara në Kosovë, MSH: Asgjë nuk ka mbaruar akoma