Haziri nënshkruan marrëveshje me Millenium Foundation Kosova për renovimin e 5 shtëpive të familjeve në nevojë

28.09.2021 15:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri nënshkruan marrëveshje me Millenium Foundation Kosova për renovimin e 5 shtëpive të familjeve në nevojë

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka nënshkruar sot marrëveshjen me Millenium Foundation Kosova (MFK) për mbështetje për renovimin e pesë ekonomive familjare, respektivisht raste sociale me masa të efiçiencës së energjisë.

Përfituesit e këtij projekti, tre janë kryefamiljarë burra dhe dy gra, do të kenë kushte më të mira e më cilësore pas intervenimet me masa efiçiente në shtëpitë e tyre, të cilat, sipas marrëveshjes do të përfundojnë deri në fund të muajit nëntor 2021.

Kryetari Haziri tha se do të vijohet me ritme edhe më të shpejta për t’i dal në përkrahje qytetarëve në nevojë me qëllim që secila familje në kushte të vështira ekonomike, të bëhet më e pasur se ç’ishte dje, duke shtuar se ‘përkushtimi për rritjen e mirëqenies për çdo familje gjilanase është misioni im i shenjtë’.

“Komuna e Gjilanit në mënyrë permamnete ka ofruar shërbime familjare dhe shërbime të tjera të mirëqenies sociale, siç është përkujdesi për të cënueshmit, ndërtimi i shtëpive dhe strehimi për familje në nevojë, ndihmë emergjente me ushqim, barna dhe artikuj higjienikë, shërbime mjekësore në shtëpi për të moshuarit dhe personat me nevoja të veçanta, përkujdesje dhe financim/subvencionim për organizatat-shoqatat për përkujdesje, mbrojtje të fëmijëve të braktisur, përkujdesje për të moshuar pa përkujdesje familjare, ndihmë familjeve të të rënëve, invalidëve dhe veteranëve të luftës etj”, ka thënë Haziri.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Abdixhiku kritikon Osmanin për sulmet ndaj BE-së: Raporte të tilla s’komentohen në konferenca

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Memli Krasniqi: Qytetarët nuk pajtohen me qasjen arrogante të VV-së

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Këshilltari i Vjosa Osmanit i reagon Abelard Tahirit dhe Selim Selimit pas kritikave për vetingun

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Presidentja viziton kampin ku po qëndrojnë afganët

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Arrestohet një 87-vjeçar për sulm seksual

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Treni godet për vdekje një person në Pejë

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Ballazhi pas anulimit të zgjedhjeve në Han të Elezit: Suma do të turpërohet nga humbja që do t’i shkaktoj

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Nga e premtja, vaksinën kundër COVID mund ta merrni edhe në sheshin e Prishtinës

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

Këto janë rregullat për të kërkuar azil në Zvicër

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

PZAP anulon zgjedhjet në Komunën e Hanit të Elezit – pati shitblerje të votave

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Haziri: LDK nuk do të ketë marrëveshje politike në bllok për balotazhin

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Asnjë i vdekur dhe 18 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

KQZ vendos që të rinumërohen 23 vendvotime

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Arrestohet ish-punonjësi i AKI-së, dyshohet se zbuloi informacione që rrezikuan sigurinë e Kosovës

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Rritet edhe çmimi i druve në Kosovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë

Aktakuzë ndaj personit që dhunoi të miturën në shtëpinë e tij në Gjakovë