Haxhiu: Qeveria po fsheh vendimin për ndarjen e 10 milionë eurove për rrymën e shpenzuar në veri

13.05.2020 17:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haxhiu: Qeveria po fsheh vendimin për ndarjen e 10 milionë eurove për rrymën e shpenzuar në veri

Sot, në mbledhjen e rradhës të Komisionit për te Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione, u diskutua lidhur me vendimin e Qeverisë në detyrë për ndarjën e shumës prej 10 milionë eurove, për rrymën e shpenzuar në veri. Me kërkesë të deputetes së AAK-së, Teuta Haxhiu, i ftuar në këtë mbledhje ishte Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, për të dhënë vlerësim nëse ka shkelje të të drejtave të njeriut, nga ana e Qeverisë pas marrjës së këtij vendimi.

Duke u bazuar në deklaratën e zëdhënësit të Qeverisë në detyrë, i cili pati deklaruar se qeveria në detyrë ka ndarë 10 milionë për të paguar rrymën e shpenzuar nga serbët në veri, Haxhiu theksoi se ky vendim ështe i pa drejtë dhe diskriminues për taksapaguesit, e sidomos tani në kohë pandemie.
Ndër të tjera, ajo shtroi pyetjen se pse po tentohet të fshihet nga publiku ky vendim nga ana e Qeverisë në detyrë, ku deri më tani asnjë zyrtar i Qeverisë nuk ka demantuar këtë vendim por as nuk e kanë publikuar vendimin, kështu duke e kaluar në heshtje këtë temë.

Në fund, për shkak të heshtjes për deklarim rreth kësaj teme nga zyrtarë të Qeverisë në detyrë, komisioni vendosi që në mbledhjen e rradhës të ftohen në komision përafaqësues të KOST dhe ZRRE, në mënyrë që të qartësohet nëse veç janë ndërmarrur hapa lidhur më këtë çështje.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Unë kam një  ëndërr! Ne kemi një ëndërr!

Unë kam një ëndërr! Ne kemi një ëndërr!

Sondazhi nga Pyper: 39% e qytetarëve nuk i duan në lista zgjedhore deputetët e legjislaturës së fundit

Sondazhi nga Pyper: 39% e qytetarëve nuk i duan në lista zgjedhore deputetët e legjislaturës së fundit

Shteti i ndëshkoj me 2.5 milionë euro gastronomët e i ndanë tre milionë për t’i ndihmuar

Shteti i ndëshkoj me 2.5 milionë euro gastronomët e i ndanë tre milionë për t’i ndihmuar

Sondazhi i PIPOS nxjerrë Vjosa Osmanin si më të votuarën për presidente

Sondazhi i PIPOS nxjerrë Vjosa Osmanin si më të votuarën për presidente

Daut Haradinaj prezanton kandidatin Agron Bacaj

Daut Haradinaj prezanton kandidatin Agron Bacaj

Joe Biden vendos pro-kosovarët në top pozitat diplomatike

Joe Biden vendos pro-kosovarët në top pozitat diplomatike

Video që po trazon Greqinë/ Dy të rinj shqiptarë urdhërojnë ushtarët grekë në rresht, thërrasin emrin e moderatorit shqiptar

Video që po trazon Greqinë/ Dy të rinj shqiptarë urdhërojnë ushtarët grekë në rresht, thërrasin emrin e moderatorit shqiptar

Gastronomët sërish kundër masave të reja: Janë në kundërshtim me kërkesat tona

Gastronomët sërish kundër masave të reja: Janë në kundërshtim me kërkesat tona

Këta janë kandidatët e VV-së për deputetë nga Gjilani

Këta janë kandidatët e VV-së për deputetë nga Gjilani

Donika Kadaj-Bujupi nuk kandidon për deputete

Donika Kadaj-Bujupi nuk kandidon për deputete

Flet familjari që ishte bashkë me Syleviqin në momentin e vdekjes

Flet familjari që ishte bashkë me Syleviqin në momentin e vdekjes

LDK-ja afër finalizimit të listës së kandidatëve për deputetë, këta janë të propozuarit

LDK-ja afër finalizimit të listës së kandidatëve për deputetë, këta janë të propozuarit

Si u gjet i vdekur Fadil Syleviqi, Policia jep detaje

Si u gjet i vdekur Fadil Syleviqi, Policia jep detaje

Hoti: Të ftosh votuesit e LDK-së që të votojnë VV-në është tradhti e madhe

Hoti: Të ftosh votuesit e LDK-së që të votojnë VV-në është tradhti e madhe

Për shkak të masave të reja, trafiku urban del me njoftim të ri

Për shkak të masave të reja, trafiku urban del me njoftim të ri

Maqedonia e V. pa kapacitete për vetting në gjyqësor

Maqedonia e V. pa kapacitete për vetting në gjyqësor