Haxhiu: Gjykata Komerciale u funksionalizua, u tha se s’mund të bëhej edhe 5 vjet

E publikuar: 02/08/2022 18:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë që Gjykata Komerciale u funksionalizua, edhe pse aludohej se nuk do të ndodhte një gjë e tillë edhe për 5 vjet të tjera.

“Në korrik të vitit të kaluar, Qeveria procedoi në Kuvend, ligjin që themelonte Gjykatën Komerciale. Edhe përkundër zotimeve tona për funksionalizim të shpejtë të saj, në debate televizive gjithandej, thuhej se Gjykata Komerciale nuk mund të funksionalizohet para 5 viteve! Gjykata Komerciale filloi punën shumë pak muaj pas hyrjes në fuqi të Ligjit”, ka thënë Haxhiu përmes një statusi në Facebook, përcjell Klankosova.tv.

Tutje Haxhiu e ka falënderuar Kuvendin për mbështetjen si dhe “Këshillin Gjyqësor për bashkëpunimin dhe angazhimin për funksionalizim të Gjykatës Komerciale”.

“Punë të mbarë gjyqtarëve dhe stafit mbështetës, uroj ta kryejnë punën me nderë dhe përkushtim dhe vetëm në përputhje me kompetencat dhe legjislacionin”, tha ajo.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!