Haradinaj për vrasjen e gruas shtatzënë: Kurti bashkëpjesëmarrës në krim

E publikuar: 01/12/2022 12:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, ka bërë sërish një reagim për rastin e vrasjes së gruas 35 vjeçare e cila ishte shtatzënë.

Ai tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është bashkëpjesëmarrës në këtë krim.

Haradinaj tha se Kurti e ka defunksionalizuar sistemin e dretësisë.

“Një kryeministër që e defunksionalizon sistemin e drejtësisë në shtet duke i përgjysmuar pagat e gjyqtarëve e prokurorëve, që i poshtëron policët, i lë të leckosur e me paga mizërie, që i detyron mjekët ta braktisin punën e vendin sepse nuk mund të jetojnë nga puna e tyre, që e rrezikon funksionalitetin e sistemit shkollor duke i shtyrë mësuesit të hyjnë në grevë për më shumë se një muaj, që vendin e shndërron në gogol të komunitetit ndërkombëtar…ai me ose pa vetëdije është shndërruar në bashkëpjesëmarrës edhe në krimet makabre që po ndodhin përditë”, tha Haradinaj.

Ai tha se ka qenë i pari që e ka quajtur Albin Kurtin mashtrues dhe se të gjithë ata që e kanë kritikuar kanë rënë në fjalët e tij.