Hamasi kërkon armëpushim, Izraeli e refuzon, përgatitet të futet në Gaza me këmbësori

13.05.2021 14:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hamasi kërkon armëpushim, Izraeli e refuzon, përgatitet të futet në Gaza me këmbësori

Ushtria e Izrealit po bën gati një plan për një ndërhyrje të mundshme të këmbësorisë në Gaza. Kjo pasi kryeministri izraelit Netanyahu e ka lajmëruar kabinetin e tij se e ka refuzuar propozimin e Hamasit për armëpushim, të cilin e ka bërë përmes Rusisë.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelit ka thënë se planet për sulme – të cilat janë në fazën fillestare dhe nuk janë aprovuar akoma – do t’i prezentohen udhëheqësve të ushtrisë izraelite të enjten, të cilët më pas do ta vlerësojnë nëse duhet t’i prezantohen edhe Qeverisë.

Ndërkaq, edhe turmat raciste kanë vazhduar t’i rrisin sulmet nëpër Izrael. Gjatë së mërkurës mbrëma, hebrenjtë e ekstremit të djathtë kanë vërshuar rrugët, në kërkim të arabëve, ndërsa qytetarët palestinezë të Izrealit po përplasen me policinë.

Planet për intensifikimin e aksioneve erdhën pasi kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, i ka thënë kabinetit të tij se Izraeli e ka refuzuar një propozim të Hamasit, grupit ushtarak që e drejton Gazën, për armëpushim, shkruan The Guardian.

Oferta për armëpushim është bërë të martën, përmes ministrisë për Punë të Jashtme të Rusisë, e cila ka transmetuar fjalët e një zyrtari të lartë të Hamasit, që ka thënë se grupi islamist është i gatshëm që të ndalen sulmet në të dyja anët.

Ushtria izraelite ka kryer sulme ajrore në Gaza nga e hëna, duke vrarë kështu katër komandantë të Hamasit dhe funksionarë të tjerë këtij grupi. Dy ndërtesa të larta në Gaza, në të cilën gjenden apartamente dhe zyra, ishin target e sulmeve.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak