Grenell në Beograd: Janë dy probleme në dialog, Kurti dhe që procesi drejtohet nga evropianët

E publikuar: 13/07/2022 18:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Ish i dërguari i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka qëndruar në Beograd, ku dhe ka mbajtur një ligjëratë para studentëve të Fakultetit të Shkencave Politike.

Sipas tij, janë dy probleme që e pengojnë procesin e dialogut në mes të dyja vendeve.

“Një është fakti që ky proces drejtohet nga evropianët dhe tjetra është qeveria e drejtuar nga Albin Kurti”, është shprehur Grenell.

Ai gjithashtu ka thënë edhe një herë se nuk paguhet nga institucionet në Beograd për t’i mbajtur anë Serbisë.

“Unë jam një amerikan dhe e dua këtë rajon dhe dua ta ndihmoj”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!