Grenell: Kosova dhe Serbia janë pajtuar që Ujmani të quhet “Liqeni Trump”

24.09.2020 20:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grenell: Kosova dhe Serbia janë pajtuar që Ujmani të quhet “Liqeni Trump”

I dërguari special i presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka thënë se Kosova dhe Serbia kanë rënë dakord që Liqeni i Ujmanit, të quhet “Liqeni Trump”.

Këtë e ka bërë të ditur përmes një shkrimi në Twitter.

“Liqeni i Ujmanit që është në Kosovë dhe Serbi, ka qenë një pikë serioze fërkimi mes dy palëve, pavarësisht që SHBA-ja, ka arritur pajtim për të nisur një studim të fizibilitetit për të krijuar vende pune dhe më shumë energji për rajonin …. kështu që të dy palët kanë rënë dakord për një emër të ri: Liqeni Trump”, ka thënë Grenell.

Ndryshe, i shtrirë në veri të Kosovës, në kufi me Serbinë, Liqeni i Ujmanit, që njihet edhe si Liqeni i Gazivodës, është ujëmbledhësi më i rëndësishëm për ekonominë e Kosovës.

Ujmani ka sipërfaqe prej 11.9 kilometrash katrorë dhe kur është plotësisht i mbushur me ujë, ka rreth 370 milionë kub ujë.

Sipas të dhënave të Bankës Botërore, 9.2 kilometra katrorë janë në territorin e Kosovës dhe 2.7 në atë të Serbisë.

Penda e Ujmanit është e lartë 107 metra.

Pa ujin e Liqenit të Ujmanit, Kosova do të mbetej pa rrymë brenda pak orësh. Uji i tij përdoret për ftohje dhe destinacione tjera në termocentralet “Kosova A” dhe “Kosova B”. Planet për rindërtimin e termocentralit tjetër të ri, të njohur si “Kosova e Re”, varen nga furnizimi me ujë nga ky liqen.

Me ujë nga ky liqen furnizohet edhe kompleksi metalurgjik “Ferronikeli” në Drenas.

I ndërtuar mes viteve 1979-1984, Liqeni i Ujmanit është rezervuari më i madh akumulues në Kosovë. Tre liqenet e tjerë janë: Liqeni i Batllavës në Komunën e Podujevës, i Badovcit afër Prishtinës dhe Liqeni i Radoniqit në Komunën e Gjakovës.

Rreth 35 për qind e banorëve të Prishtinës furnizohen nga ky rezervuar përmes fabrikës së re të ndërtuar për përpunimin e ujit në Shkabaj, pak kilometra larg qendrës së kryeqytetit.

Komunat tjera që furnizohen me ujë janë: Mitrovica, Vushtrria, Skenderaj, Gllogoci, Obiliqi dhe Fushë Kosova./Telegrafi/

What to call the lake that is in Kosovo and Serbia has been a serious sticking point despite the U.S. forged compromise to launch a feasibility study to create jobs and more energy for the region….so both sides have agreed to a new name:
tps://t.co/AgeDNZ4aBd

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Operacioni policor në rajonin e Prishtinës, një i arrestuar

Operacioni policor në rajonin e Prishtinës, një i arrestuar

Sondazhet: Amerikanët zgjedhin Biden për pandeminë, ndërsa Trumpin për ekonominë

Sondazhet: Amerikanët zgjedhin Biden për pandeminë, ndërsa Trumpin për ekonominë

Qehaja: Hapja e Zyrës së mbrojtjes ruse në Serbi, kërcënim serioz për Kosovën dhe NATO-n

Qehaja: Hapja e Zyrës së mbrojtjes ruse në Serbi, kërcënim serioz për Kosovën dhe NATO-n

​Mustafa për Osmanin: I dëshiroj sukses – çdo njeri e provon njëherë

​Mustafa për Osmanin: I dëshiroj sukses – çdo njeri e provon njëherë

Isa Mustafa sqaron heqjen e vijave të kuqe ndaj partive tjera

Isa Mustafa sqaron heqjen e vijave të kuqe ndaj partive tjera

Parashikimi i motit për dy ditët në vazhdim

Parashikimi i motit për dy ditët në vazhdim

Shqipëri – Greqi: Çështja e detit zgjidhet në Hagë

Shqipëri – Greqi: Çështja e detit zgjidhet në Hagë

Reagon Hoxhaj për vendimin e Rusisë që ta hapë zyrën e Ministrisë së Mbrojtjes në Sërbi

Reagon Hoxhaj për vendimin e Rusisë që ta hapë zyrën e Ministrisë së Mbrojtjes në Sërbi

10 euro taksë për hyrje në qendër, ish-kryetari i Prishtinës i reagon Shpend Ahmetit

10 euro taksë për hyrje në qendër, ish-kryetari i Prishtinës i reagon Shpend Ahmetit

Kuvendi mban dy seanca nesër, këto janë pikat e rendit të ditës

Kuvendi mban dy seanca nesër, këto janë pikat e rendit të ditës

Qendra për Menaxhim Kufitar ka një njoftim të rëndësishëm për diasporën

Qendra për Menaxhim Kufitar ka një njoftim të rëndësishëm për diasporën

​Klubi i Prodhuesve kërkon lirim nga TVSH për blerjen e produkteve vendore

​Klubi i Prodhuesve kërkon lirim nga TVSH për blerjen e produkteve vendore

Policia e Kosovës fton për intervistim tre aktivistë të PSD-së

Policia e Kosovës fton për intervistim tre aktivistë të PSD-së

Bëhet pranim-dorëzimi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të ATK-së

Bëhet pranim-dorëzimi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të ATK-së

Pandemia rrit shkallën e varfërisë në Maqedoninë e Veriut

Pandemia rrit shkallën e varfërisë në Maqedoninë e Veriut

​Tahiri: Hoti është rreshtuar haptas në anën e krimit e korrupsionit

​Tahiri: Hoti është rreshtuar haptas në anën e krimit e korrupsionit