Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

30.11.2020 20:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Këtë vit ka gjasë të nisin më herët pushimet dimërore në arsimin parauniversitar.

Në fakt, sipas kalendarit të vitit shkollor 2020-2021, nxënësit duhet ta përmbyllin shkuarjen në shkollë më 24 dhjetor për gjysmëvjetorin e parë, për t’u kthyer me 8 janar në gjysmëvjetorin e dytë.

Megjithatë, duket se këto data do të ndryshojnë. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot kërkoi që t’u jepet një afat mësuesve për notimin e nxënësve, e pastaj shkollat të shkojnë në pushim.

Ndërkaq, Liridon Maliqi, drejtor në shkollën “Qamil Batalli” në kryeqytet, që një javë më parë bëri një propozim të ngjashëm për pushimet dimërore, po shpreson që deklarata e Zemajt të realizohet.

Sipas tij, mësimi që aktualisht po e mbajnë me orë të përgjysmuara e planprogram të kompresuar, është jo efektiv.

Këshilli i prindërve të Kosovës ende nuk ka ndonjë qëndrim rreth kësaj çështjeje. Ymret Reshiti që kryeson këtë organ tha se këto ditë do të konsultohen me këshillat e prindërve nëpër komuna, e më pas do të dalin me deklaratë,transmeton KlanKosova.

Qëndrim për shkurtimin ose jo të gjysmëvjetorit të parë nuk dhanë as në Ministrinë e Arsimit. Megjithatë, Klan Kosova merr vesh se nesër pritet që ky institucion të dalë me një komunikatë për kërkesën e ministrit Zemaj.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Ish-zëvendësministri i VV-së kritikon Arben Vitinë për mungesë komunikimi

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Dy të vdekur dhe 49 raste të reja me Coronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Armend Zemaj reagon: Qeveria ka rrezikuar sot jetën e qytetarëve, ftoj organet hetimore të merren me ngjarjen

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Shpërndahen qytetarët, vendosen pengesa të metalta te “1 Tetori”

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Ambasadorja e Kosovës në Izrael: Kosovarët janë të sigurt

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Deputeti i VV-së pjesëmarrës në marshin ku në kor u brohorit kundër Izraelit

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Tollovi te “1 Tetori” – radhë të gjata për vaksinim, intervenon Policia

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Fenomeni ekstrem në Shkodër/ Në 50 minuta qyteti u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

Kandidatura e Lushtakut në dyshim: Ligji ua ndalon kandidimin personave të dënuar në 3 vitet e fundit

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

‘Nuk keni nevojë për maska ose distancim social nëse jeni vaksinuar’, SHBA hap të madh në luftën kundër Covid-19

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

NATO reagon pas deklaratës së Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it nga Kosova

Zyrtare: Konfirmohet stadiumi i finales së Champions, do lejohen tifozë në stadium

Zyrtare: Konfirmohet stadiumi i finales së Champions, do lejohen tifozë në stadium

Bekim Blakaj: Kosova për momentin nuk mund ta padisë Serbinë për gjenocid

Bekim Blakaj: Kosova për momentin nuk mund ta padisë Serbinë për gjenocid

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren

Mediat greke postojnë videon 3D: Si hynë hajdutët në shtëpi dhe mbytën në mënyrë makabre 20-vjeçaren

Muhaxheri fton VV-në në “fushë të mejdanit”: Shihemi në zgjedhje

Muhaxheri fton VV-në në “fushë të mejdanit”: Shihemi në zgjedhje