Gjykata Speciale konfirmon arrestimin e Salih Mustafës

24.09.2020 13:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjykata Speciale konfirmon arrestimin e Salih Mustafës

Ish- eprori i UÇK-së Sali Mustafa u arrestua sot nga Zyra e Prokurorit të Specializuar.

Kjo është konfirmuar përmes një komunikate për media nga zëdhënësi i Zyrës së Prokurorit të Specializuar, Christopher Bennett.

“Salih Mustafa u arrestua sot në Kosovë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në bazë të një fletarrestimi, urdhri për transferim dhe aktakuzës së konfirmuar, të lëshuara nga një gjykatës i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara të Kosovës. Mustafa po transferohet në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë dhe do të dalë para gjykatësit të procedurës paraprake pa vonesë të papërligjur”, ka thënë Bennett.

Sipas Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, policia në kuadrin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar ka autoritetin dhe përgjegjësinë që të ushtrojë kompetencat që i janë dhënë policë së Kosovës sipas ligjeve të Kosovës.

Në Ligjin për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar gjithashtu përcaktohet se personi kundër të cilit është konfirmuar aktakuzë, merret në ndalim në zbatim të urdhërarrestimit ose fletarrestimit të lëshuar nga Dhomat e Specializuara. Informacion i mëtejshëm do të jepet në kohën e duhur, përfundon komunikata.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mitrovica do të ndajë nga 100 euro për çdo fëmijë të lindur në vitin 2020

Mitrovica do të ndajë nga 100 euro për çdo fëmijë të lindur në vitin 2020

3 të vdekur dhe 205 raste të reja me COVID-19

3 të vdekur dhe 205 raste të reja me COVID-19

Telekomi reagon pas bllokimit të xhirollogarive: U shkel marrëveshja, po na rrezikohet funksionimi

Telekomi reagon pas bllokimit të xhirollogarive: U shkel marrëveshja, po na rrezikohet funksionimi

Bllokohen xhirollogaritë e Telekomit

Bllokohen xhirollogaritë e Telekomit

Vjedhja e mbi 2 milionë eurove, Kadri Shala dorëzohet në Polici

Vjedhja e mbi 2 milionë eurove, Kadri Shala dorëzohet në Polici

“Flaka e Janarit” merr statusin e mbrojtjes së trashëgimisë shpirtërore

“Flaka e Janarit” merr statusin e mbrojtjes së trashëgimisë shpirtërore

Ja cili deputet e quan Ahmet Shalën “troftë” me pika të kuqe

Ja cili deputet e quan Ahmet Shalën “troftë” me pika të kuqe

Vullnetarja nga Qendra e Karantinës: I ndjeri Agon Musliu ka deklaruar se nuk ka ndonjë sëmundje

Vullnetarja nga Qendra e Karantinës: I ndjeri Agon Musliu ka deklaruar se nuk ka ndonjë sëmundje

185 raste aktive dhe 8 pacientë në hospitalizim me COVID-19 në Gjilan

185 raste aktive dhe 8 pacientë në hospitalizim me COVID-19 në Gjilan

Shala: Nuk ka qenë e domosdoshme shitja e tokave me çmim të lirë

Shala: Nuk ka qenë e domosdoshme shitja e tokave me çmim të lirë

Punëtores së “Elkosit” i grabiten mbi 10 mijë euro pranë bankës në Fushë Kosovë

Punëtores së “Elkosit” i grabiten mbi 10 mijë euro pranë bankës në Fushë Kosovë

Testi i ri për Covid-19, përgjigja del vetëm për 12 minuta

Testi i ri për Covid-19, përgjigja del vetëm për 12 minuta

Pesë persona rrihen mes vete në Fushë Kosovë

Pesë persona rrihen mes vete në Fushë Kosovë

Si mund t’i menaxhojmë problemet dhe krizat e rrjeteve sociale

Si mund t’i menaxhojmë problemet dhe krizat e rrjeteve sociale

Shala: Nuk janë të shkatërruara dokumentet e privatizimit, ato janë të ruajtura në arkivat elektronike

Shala: Nuk janë të shkatërruara dokumentet e privatizimit, ato janë të ruajtura në arkivat elektronike

A ndikon papunësia në shëndetin mendor apo shëndeti mendor në papunësi?

A ndikon papunësia në shëndetin mendor apo shëndeti mendor në papunësi?