Gërvalla: Kosova e kupton mirë se ku po kalon Ukraina

E publikuar: 12/07/2022 12:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka përgëzuar EULEX-in për iniciativën e ndërmarrë për dërgimin e ndihmave në Ukrainë, duke e cilësuar atë si iniciativë kreative dhe të dobishme.Gërvalla tha se Kosova nga dita e parë e agresionit rus në Ukrainë, e ka mbështetur këtë të fundit.“Dua ta falënderoj EULEX-in për këtë iniciativë kreative dhe të dobishme.

Kosova nga dita e parë e luftës së pajustifikueshme të Rusisë, ka treguar se ku qëndron Kosova, dhe ne qëndrojmë në anën e Ukrainës”, ka thënë Gërvalla.

Ajo tha se Kosova e kupton shumë mirë gjendjen nëpër të cilën është duke kaluar Ukraina.“Ndihmat humanitare, sanksionet dhe të gjitha masat tjetra politike e sociale janë një arsye që tregojnë se Kosova e kupton mirë se ku po kalojnë ukrainasit”, ka thënë Gërvalla.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!