Gërvalla kërkon ndihmë nga Polonia për liberalizimin e vizave

06.06.2022 21:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gërvalla kërkon ndihmë nga Polonia për liberalizimin e vizave

Ministrja e Jashtme Donika Gërvalla sot gjatë një takimi me zëvendësministrin e Jashtëm të Polonisë, Szymon Szynkowksi vel Sęk, kërkoi përkrahjen e Varshavës zyrtare për të mundësuar lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës dhe në procesin e aderimit në organizata ndërkombëtare.

Gjatë takimit ministrja Gërvalla, njoftoi zëvendësministrin e Jashtëm polak, lidhur me zhvillimin e gjithmbarshëm të Kosovës, orientimin strategjik të Kosovës në proceset integruese euro-atlantike dhe shprehu angazhimin e Qeverisë për të thelluar bashkëpunimin me Poloninë në të gjitha fushat me interes të përbashkët.

Në takim ministrja Gërvalla, potencoi faktin që Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave dhe kërkoi përkrahjen e Polonisë për të mundësuar lëvizjen e lirë të qytetarëve dhe në procesin e aderimit në organizata ndërkombëtare.

Bashkëpunimi i ngushtë mes dy ministrive të Jashtme, asaj të Kosovës dhe Polonisë, sot u konkretizua me nënshkrimin e marrëveshjes së bashkëpunimit mes Akademive Diplomatike të të dy ministrive përkatëse.

Gjithashtu, një vend të posaçëm në kuadër të bisedës në takim, kishte agresioni ushtarak i Rusisë në Ukrainë. Me këtë rast ministrja Gërvalla shprehu solidaritetin jo vetëm me Ukrainën, por edhe Poloninë, e cila po bart barrën kryesore të ndihmës së refugjatëve ukrainas.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Aleanca zgjedh Muharrem Nitajn sekretar të përgjithshëm të partisë

Aleanca zgjedh Muharrem Nitajn sekretar të përgjithshëm të partisë

Hovenier: Marrëveshja për energjinë Kosovë-Serbi, hap që tregon se mund të arrihet përparim

Hovenier: Marrëveshja për energjinë Kosovë-Serbi, hap që tregon se mund të arrihet përparim

Vuçiq: Dialog me Kosovën nuk ka

Vuçiq: Dialog me Kosovën nuk ka

Vuçiq pas vendimeve të Qeverisë së Kosovës për targat dhe dokumentet: E kanë mbështetjen e fuqive perëndimore

Vuçiq pas vendimeve të Qeverisë së Kosovës për targat dhe dokumentet: E kanë mbështetjen e fuqive perëndimore

Edi Rama në NATO: Kosova të ftohet menjëherë në Partneritetin për Paqe, të vlerësohet qëndrimi i saj ndaj agresionit rus

Edi Rama në NATO: Kosova të ftohet menjëherë në Partneritetin për Paqe, të vlerësohet qëndrimi i saj ndaj agresionit rus

Viti 2016, Hekuran Murati: Kosova më mirë të angazhonte mercenarë, veteranët po na kushtojnë shumë

Viti 2016, Hekuran Murati: Kosova më mirë të angazhonte mercenarë, veteranët po na kushtojnë shumë

Çollaku: Marrëveshja në mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të arrihet në mandatin e Kurtit 

Çollaku: Marrëveshja në mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të arrihet në mandatin e Kurtit 

Takimi me Osmanin, Lajçak del me njoftim

Takimi me Osmanin, Lajçak del me njoftim

Aksion masiv i Policisë së Kosovës në 6 komuna, 11 të arrestuar nën dyshimet për dallavere me subvencione

Aksion masiv i Policisë së Kosovës në 6 komuna, 11 të arrestuar nën dyshimet për dallavere me subvencione

Gjykata në Prizren e dënon me kusht komandantin e nënstacionit policor në Zhur

Gjykata në Prizren e dënon me kusht komandantin e nënstacionit policor në Zhur

Abazoviq bën marrëveshje me Vuçiqin, zbulon detajet

Abazoviq bën marrëveshje me Vuçiqin, zbulon detajet

Mushkolaj: S’ka asgjë më fyese se pensionistët të lajmërohen në shtet se a kanë vdekur a janë gjallë

Mushkolaj: S’ka asgjë më fyese se pensionistët të lajmërohen në shtet se a kanë vdekur a janë gjallë

Pas heqjes së vetos, Turqia i kërkon Suedisë dhe Finlandës të dorëzojë 33 “terroristë”

Pas heqjes së vetos, Turqia i kërkon Suedisë dhe Finlandës të dorëzojë 33 “terroristë”

Nesër seanca Kuvendit të Kosovës, ky është rendi i ditës

Nesër seanca Kuvendit të Kosovës, ky është rendi i ditës

Akademia gjermane e sigurisë: Mbi 350 mijë kosovarë jetojnë në Gjermani

Akademia gjermane e sigurisë: Mbi 350 mijë kosovarë jetojnë në Gjermani

Mehaj: NATO i duhet Kosovës, Kosova i duhet NATO-s

Mehaj: NATO i duhet Kosovës, Kosova i duhet NATO-s