Gastronomët paralajmërojnë largimin e arkave fiskale: Është mbushur kupa, s’kemi asnjë ndihmë

15.09.2021 10:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gastronomët paralajmërojnë largimin e arkave fiskale: Është mbushur kupa, s’kemi asnjë ndihmë

Qeveria e Kosovë nuk është koordinuar me Shoqatën e Gastronomëve për asnjë vendim të marrë sa i përket masave antiCOVID.

Veton Zuka nga Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka thënë për Ekonomia Online se për çdo vendim të marrë nga Qeveria edhe përkundër takimeve të shumta, nuk janë konsultuar fare.

Ai tha se koha po ftohet dhe kufizimi i hapësirave të brendshme në lokale do ta dëmtojë shumë gastronominë.

Zuka theksoi se kanë kërkuar takim me ministrin e Financave dhe atë të Shëndetësisë që në koordinim t’u ndihmojnë financiarisht.

“Si çdo vendim ka qenë moskonsultim edhe me gastronomët dhe është marrë njëanshëm edhe përkundër takimeve që kemi pasur na kumtim i vendimit jo si konsultë edhe sigurisht që na ka dëmtuar shumë. Koha veç po ftohet dhe përkundër që kemi kufizimet në lëvizje gjithçka është në dëm të ekonomisë, gastronomeve gjë që prapë na ka dëmtuar shumë dhe po na dëmton”.

“Na kemi disa prej kërkesave që kemi parashtruar edhe më herët financiare që mund të aplikohen në mënyrë që të tejkalohet si krizë dhe mund të jetë opsioni më i mirë me filluar me kërkesë të vaksinimi çdo klienti në mënyrë që të mundësohet puna brenda edhe në hapësira të mbyllura. Kjo si kërkesë do të shkojë në Qeveri dhe kemi kërkuar takim me ministrin e Financave dhe ministrin e Shëndetësisë që në koordinim me ta të ndihmojnë financiarisht dhe me i liruar masat në kuptimin e shfrytëzimit të hapësirave të brendshme”.

I mllefosur, Zuka thotë se është mbushur kupa dhe krejt ky kufizim është i papranueshëm për ta.

Ai madje paralajëmron edhe heqjen e arkave fiskle, nëse nuk ka lirim të masave nga ana e institucioneve për këtë sektor, raporton EO.

“Tash është mbushur kupa dhe krejt ky kufizim i punës dhe mos me u diskutuar për asnjë ndihmesë është e papranueshme për neve dhe bizneset. Nëse vazhdohet kështu këtë javë po presim takim edhe me gastronomët dhe do të vendosim për hapat e mëtutjeshëm përndryshe një prej opsioneve është edhe largimi i arkave fiskale nga lokalet”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbi 41 mijë qytetarë votojnë për herë të parë në zgjedhjet komunale

Mbi 41 mijë qytetarë votojnë për herë të parë në zgjedhjet komunale

Osmani: Sot të gjithë votojmë për kualitetin e jetës sonë në komunat ku banojmë

Osmani: Sot të gjithë votojmë për kualitetin e jetës sonë në komunat ku banojmë

U akuzua se sulmoi një anëtar të Demokratëve për Drenasin, flet Ramiz Lladrovci

U akuzua se sulmoi një anëtar të Demokratëve për Drenasin, flet Ramiz Lladrovci

Demokratët për Drenasin: Ramiz Lladrovci sulmon fizikisht Fatmir Dugollin

Demokratët për Drenasin: Ramiz Lladrovci sulmon fizikisht Fatmir Dugollin

“Ballkani i hapur”: Në Fletoren Zyrtare të Shqipërisë publikohet memorandumi për lehtësimin e tregtisë

“Ballkani i hapur”: Në Fletoren Zyrtare të Shqipërisë publikohet memorandumi për lehtësimin e tregtisë

Vdekja misteroze e rusëve në Kavajë, media ruse publikon fotot: mamaja vuante nga kanceri

Vdekja misteroze e rusëve në Kavajë, media ruse publikon fotot: mamaja vuante nga kanceri

Grenell: Dollarët e amerikanëve shkojnë dëm duke financuar UNMIK-un

Grenell: Dollarët e amerikanëve shkojnë dëm duke financuar UNMIK-un

Kurti: Njohja e shtetësisë së Kosovës nga Serbia nuk ka alternativë

Kurti: Njohja e shtetësisë së Kosovës nga Serbia nuk ka alternativë

Brnabiq: Frikësohem se do ta humbim shansin historik për kompromis me Kosovën

Brnabiq: Frikësohem se do ta humbim shansin historik për kompromis me Kosovën

Shefi i stafit të Osmanit për Selakoviqin: Gënjeshtra është formë e patriotizmit serb

Shefi i stafit të Osmanit për Selakoviqin: Gënjeshtra është formë e patriotizmit serb

“Turp ju qoftë” – Vuçiq sulmon ambasadorët që mbështetën aksionin e Policisë së Kosovës në veri

“Turp ju qoftë” – Vuçiq sulmon ambasadorët që mbështetën aksionin e Policisë së Kosovës në veri

Ambasadori në ikje i SHBA-së në Beograd: Ka një dallim të qartë mes regjimit të Millosheviqit dhe udhëheqjes së Vuçiqit

Ambasadori në ikje i SHBA-së në Beograd: Ka një dallim të qartë mes regjimit të Millosheviqit dhe udhëheqjes së Vuçiqit

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri