Gastronomët kërcënuan me largimin e arkave fiskale, vjen reagimi nga ATK

17.09.2021 08:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gastronomët kërcënuan me largimin e arkave fiskale, vjen reagimi nga ATK

Vazhdimi i masave lidhur me pandemisë nga Qeveria edhe për dy javët e ardhshme ka shtyer gastronomët që përsëri të reagojnë. Këtë herë ata paralajmëruan largimin e arkave fiskale nga bizneset e tyre. Për këtë hap thonë se fushata elektorale është edhe një arsye më shumë.

“Nuk po mundemi ta zhvillojmë veprimtarinë brenda, të cilën e kena për jetesë dhe nëse i shohim lokalet që i kanë mbushë për fushatë elektorale kjo do të jetë e papranueshme nga ana jonë, dhe atëherë kemi thënë që nëse ne po ndalohemi me funksionu brenda lokaleve e në anën tjetër po i mbushin për fushata, kemi me i gjuajtë arkat fiskale para shtetit”, tha Petrit Kllokoqi, kryetar i Shoqatës së Gastronomisë.

Gastronomët po kërkojnë që të përkrahen ekonomikisht nga shteti.

“Cdo veprimtari që ndalohet duhet të ndihma ekonomike ose subvencionim për paga, subvencionim të qerave në mënyrë që ne me i respektu këto masa”, tha Kllokoqi.

Drejtori i ATK-së Ilir Murtezaj deklaron se cdo biznes që nuk lëshon kupon fiskal do të ndëshkohet deri në një mijë euro.

“Për cdo transaksion që nuk lëshojnë kupon fiskal lidhur me shitjet e tyre atëherë Ligji parasheh të shqiptohet masë ndëshkuese, nkëtë rast gjobë mandatare për secilin kupon të palëshuar nga ana e biznesit. Vlera e gjobës mund të jetë nga 125 deri në 1 mijë euro, varësisht nga niveli i qarkullimit të biznesit për periudhën përkatëse”, tha ai Murtezaj.

Me masat e reja sipas Ligjit nuk lejohet në ambiente të mbyllura të ketë më shumë se katër në një tavolinë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një i vdekur dhe 17 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Një i vdekur dhe 17 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Von Cramon: Kosova është shembulli demokracisë në rajon

Von Cramon: Kosova është shembulli demokracisë në rajon

Shefi i Pentagonit diskuton me Ukrainën bashkëpunimin në mbrojtje

Shefi i Pentagonit diskuton me Ukrainën bashkëpunimin në mbrojtje

Kuvendi miraton Projekt-kodin e Procedurës Penale

Kuvendi miraton Projekt-kodin e Procedurës Penale

Borrell: Kurti dhe Vuçiq “menjëherë” t’i kthehen dialogut

Borrell: Kurti dhe Vuçiq “menjëherë” t’i kthehen dialogut

KE: Ballkani Perëndimor me pak përparim në rrugën drejt BE-së

KE: Ballkani Perëndimor me pak përparim në rrugën drejt BE-së

Miratohet në shqyrtim të parë Projektligji për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile

Miratohet në shqyrtim të parë Projektligji për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile

Spahiu: Ka gjasë që LDK-ja e PDK-ja të bëjnë koalicion në Prishtinë, për ta fundosur Vetëvendosjen

Spahiu: Ka gjasë që LDK-ja e PDK-ja të bëjnë koalicion në Prishtinë, për ta fundosur Vetëvendosjen

Vrasja mes kusherinjëve në Batllavë, Policia del me raport

Vrasja mes kusherinjëve në Batllavë, Policia del me raport

Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Donika Gërvalla thyen heshtjen për rezultatin e zgjedhjeve, thotë se VV nuk ka pësuar rënie

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

Haradinaj, qeverisë: O dilni prej kësaj logjike të budallës se doni me e marrë në qafë një vend

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

O u kënaqëm krejt”, “Hiç rrugën mos t’ma shtron”: Festë euforike në Skenderaj pas fitores së PDK’së

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati

Numërohen 100% e votave në Gjilan, ky është rezultati

Bekim Jashari ankohet për vjedhje votash, thotë se ka dërguar 10 ankesa në PZAP

Bekim Jashari ankohet për vjedhje votash, thotë se ka dërguar 10 ankesa në PZAP

Borrell fton Kurtin e Vuçiqin t’i kthehen dialogut

Borrell fton Kurtin e Vuçiqin t’i kthehen dialogut

Haradinaj për rezultatin e VV-së në zgjedhje: Mos qofsh në lëkurën e Kurtit

Haradinaj për rezultatin e VV-së në zgjedhje: Mos qofsh në lëkurën e Kurtit