Franca, Gjermania dhe Italia e rinisin përdorimin e vaksinës së AstraZenecas

19.03.2021 09:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Franca, Gjermania dhe Italia e rinisin përdorimin e vaksinës së AstraZenecas

Gjermania, Franca, Italia dhe disa shtete tjera evropiane njoftuan se do ta rinisin përdorimin e vaksinës së kompanisë “AstraZeneca” për Covid-19 pasi rregullatorët e BE-së dhe Britanisë njoftuan se kjo vaksinë është e sigurt dhe efektive.

Raportet për disa raste të mpiksjes së gjakut shkaktuan shqetësime dhe disa shtete morën vendim për pezullimin e përdorimit të kësaj vaksine, duke shkaktuar goditje të rëndë ndaj fushatës së vaksinimit në kontinent.

Sidoqoftë, Agjencia Evropiane e Ilaçeve, më saktësisht drejtoresha e kësaj agjencie, Emer Cooke, tha:

“Kjo është një vaksinë e sigurt dhe efektive. Po të varej nga unë, do të vaksinohesha nesër”, shkruan Reuters.Disa orë pas kësaj deklarate, Gjermania njoftoi se do ta rinisë përdorimin e vaksinës së AstraZeneca-s nga mëngjesi i së premtes.Edhe Franca tha se do ta vazhdojë përdorimin e vaksinës. Kryeministri i këtij shteti, Jean Castez, tha se do ta marrë edhe vetë vaksinën të premten pasdite.

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi, tha se edhe vendi i tij do ta bëjë të njëjtën gjë dhe se mbetet prioritet i qeverisë së tij që të vaksinojë sa më shumë njerëz që është e mundur dhe që ky proces të kryhet sa më shpejt.

Të njëjtin vendim e morën edhe Qiproja, Letonia dhe Lituania, ndërsa Spanja, Portugalia dhe Holanda njoftuan se do ta rifillojnë përdorimin e vaksinës së AstraZeneca-s nga java e ardhshme.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia ndalon kontrabandën në Jarinje – gjenden 86 palë pantallona në një autobus

Policia ndalon kontrabandën në Jarinje – gjenden 86 palë pantallona në një autobus

KMLDNJ: Pro bashkëpunimit rajonal, vetëm kur të sqarohet e kaluara

KMLDNJ: Pro bashkëpunimit rajonal, vetëm kur të sqarohet e kaluara

Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

Bideni thotë se ka vozitur kamion me 18 rrota, televizioni amerikan i kërkon dëshmi

Blerim Reka: Në Shkup u varros “Mini-Shengeni”

Blerim Reka: Në Shkup u varros “Mini-Shengeni”

Gjykata e dënon me gjobë ish-komandantin e stacionit policor në Gjakovë

Gjykata e dënon me gjobë ish-komandantin e stacionit policor në Gjakovë

Osmani, Kurti dhe Konjufca shkojnë në Gjakovë për ngushëllime tek familja e nënës dhe bijës që vdiqën në tragjedinë në Kroaci

Osmani, Kurti dhe Konjufca shkojnë në Gjakovë për ngushëllime tek familja e nënës dhe bijës që vdiqën në tragjedinë në Kroaci

12 mijë e 123 doza të vaksinave kundër COVID-19 janë dhënë në 24 orët e fundit në Kosovë

12 mijë e 123 doza të vaksinave kundër COVID-19 janë dhënë në 24 orët e fundit në Kosovë

Raporti i fundit nga IKSHPK, rritet edhe më shumë numri i rasteve të reja me COVID-19

Raporti i fundit nga IKSHPK, rritet edhe më shumë numri i rasteve të reja me COVID-19

​Specializantët kërkojnë pagesën e kujdestarive dhe ditëve të festave

​Specializantët kërkojnë pagesën e kujdestarive dhe ditëve të festave

Mërgimtari ia hodhi një shishe para oborrit, nervozohet qytetari: A guxon në Zvicër kështu

Mërgimtari ia hodhi një shishe para oborrit, nervozohet qytetari: A guxon në Zvicër kështu

Reagon Bahtiri: Agimi ka qenë, është dhe do të jetë në krye Mitrovicës

Reagon Bahtiri: Agimi ka qenë, është dhe do të jetë në krye Mitrovicës

Vuçiq: Nga Beogradi do të niseni deri në Tiranë dhe askush s’do t’iu ndalë

Vuçiq: Nga Beogradi do të niseni deri në Tiranë dhe askush s’do t’iu ndalë

Këto janë tri marrëveshjet që u nënshkruan nga Rama, Zaev dhe Vuçiq

Këto janë tri marrëveshjet që u nënshkruan nga Rama, Zaev dhe Vuçiq

Valon Syla: Sondazhet janë tendenca për me rrejte që mi mbulu mbi 20 skandale të Qevrisë Kurti

Valon Syla: Sondazhet janë tendenca për me rrejte që mi mbulu mbi 20 skandale të Qevrisë Kurti

Rriten infektimet në botë me variantin Delta të COVID-19

Rriten infektimet në botë me variantin Delta të COVID-19

Vuçiq thotë se e mbështet 100% kryeministrin shqiptar, Rama: Ai do që unë të them pranoje Kosovën

Vuçiq thotë se e mbështet 100% kryeministrin shqiptar, Rama: Ai do që unë të them pranoje Kosovën