Florida shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të uraganit Isaias

31.07.2020 23:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Florida shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të uraganit Isaias

Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis sot shpalli një gjendje të jashtëzakonshme për qarqet në brigjet e Atlantikut, ndërkohë që uragani Isaias pritet të godasë shtetin amerikan sonte, pas së cilës do të niset drejt veriut.

Uragani ndjek një shpejtësi maksimale të erës prej 120.7 kilometra në orë dhe aktualisht po shkatërron pjesët juglindore të Bahama dhe Ishujt Turks dhe Caicos, tha në Twitter Qendra Kombëtare e Uraganit Kombëtare e SHBA (NHC).

NHC thotë se shirat e dendur mund të godasin Florida Jugore, Qendrore dhe Lindore sonte vonë dhe pjesët lindore të Karolinës së Veriut dhe Jugut deri javën e ardhshme, duke shkaktuar përmbytje në zonat e ulëta.

“Situata është shumë e ndryshueshme,” tha DeSantis në një konferencë shtypi.

“Tani është koha e duhur për të përgatitur çantën e shpinës për raste urgjente, nëse nuk e keni tashmë,” shtoi ai.

Plazhet publike, parqet dhe fushat e golfit gjithashtu do të mbyllen të premten.

Isaias është forcuar dhe bie në kategorinë e parë të stuhive, megjithëse ishte parashikuar të arrinte në kategorinë e dytë. Ai parashikohet të prekë kryesisht pjesët qendrore dhe lindore të Florida, përpara se të vazhdojë në veri.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë